Szczepienia dla psów

Obowiązkowe i zalecane szczepienia psów

Każdemu właścicielowi zależy na zdrowiu ukochanego pupila. Dlatego właśnie powstały szczepionki dla psów, które przeciwdziałają poważnym chorobom prowadzącym nawet do śmierci zwierzaka. Niektóre infekcje potrafią być ogromnym obciążeniem dla organizmu, dlatego lepiej im zapobiegać niż leczyć. Jakie więc szczepienia są obowiązkowe, a które można wykonać dodatkowo?

Szczepienia dla psów – dlaczego są ważne?

Szczepienia dla psów są najlepszym zabezpieczeniem przed wystąpieniem ewentualnych chorób, w tym najbardziej niebezpiecznych dla zwierząt. Dzięki nim organizm wytwarza przeciwciała, które pozwalają pupilowi szybko poradzić sobie z infekcją i nie dopuścić do jej rozwoju. Szczepionki w żaden sposób nie szkodzą więc psom, a przygotowują je do obrony przed poważnymi dolegliwościami.

Obecnie w branży weterynaryjnej stosuje się kilka rodzajów szczepionek. Wśród nich można wyróżnić między innymi monowalentne, które chronią przed jedną chorobą lub poliwalentne – przed wieloma różnymi schorzeniami. Specjalista dobiera odpowiedni rodzaj szczepienia do konkretnego przypadku. Warto też pamiętać, że przed zaszczepieniem zwierzak musi zostać odrobaczony. To podstawowy warunek, gdyż pupil nie może mieć pasożytów.

Szczepienia dla psów powinny więc być wykonywane tylko w renomowanych ośrodkach weterynaryjnych, w których fachowcy stosują szczepionki z dobrego źródła i mają odpowiednie umiejętności.

Jakie są obowiązkowe i dodatkowe szczepienia dla psów?

Zgodnie z podziałem WSAVA, czyli światowej organizacji skupiającej lekarzy weterynarii, szczepienia psów dzielą się na zasadnicze i dodatkowe. Do obowiązkowych zawsze należy szczepienie na wściekliznę, czyli na jedną z wirusowych chorób zwierząt. Jest bardzo niebezpieczna, gdyż przenosi się na ludzi – według WHO umiera na nią rocznie około 60 tysięcy osób. Konsekwencje bywają naprawdę poważne – główną przyczyną śmierci jest niewydolność oddechowa.

– Do szczepień zasadniczych, jednak już nieobowiązkowych, należą jeszcze przeciwko nosówce, chorobie Rubartha, która przebiega z objawami zapalenia wątroby i żółtaczki oraz przeciw parwowirozie. Ta ostatnia atakuje młode psy, zazwyczaj do szóstego miesiąca życia. Jest zwana psim tyfusem i jej objawy są różne przeważnie przekładają się na dolegliwości jelitowe – mówi specjalista z gabinetu weterynaryjnego STRAŻACKA w Ożarowie Mazowieckim.

Właściciele czworonogów mogą zdecydować się na dodatkowe szczepienia, czyli przeciwko boreliozie, leptospirozie, dermatofitozie oraz herpeswirozie. Warto przy tym zapoznać się ze specjalnymi kalendarzami szczepień psa, które przedstawiają, kiedy wykonać poszczególne szczepienia.

Materiał partnera