Wartość pH wody

O czym mówi wartość pH wody?

Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów. Z pozoru każda woda jest po prostu jedną i tą samą cieczą, jednak jej skład chemiczny może być zróżnicowany. Jedną z najważniejszych wartości wody branych pod uwagę jest wartość pH. O czym mówi wartość pH wody, jaką powinna mieć wartość i jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia?

Czym jest wartość pH wody?

Wartość pH wody, wyrażana w skali od 0-14, określa poziom jej kwasowości oraz zasadowości. Skala ta oparta jest na aktywności jonów hydroniowych i określa, czy dany roztwór wodny jest kwaśny, zasadowy czy obojętny. Jeżeli w wodzie znajduje się ich nadmiar, ma ona odczyn kwaśny. Natomiast jeżeli w wodzie jest zdecydowana większość jonów wodorotlenowych, mamy do czynienia z wodą o odczynie zasadowym. Równowaga tych jonów oznacza, że odczyn wody jest obojętny, czyli neutralny. Badanie odczynu wody możemy wykonać samodzielnie np. przy pomocy papierowych wskaźników. Zabarwienie wskaźnika na odcień żółty oznacza, że woda jest kwaśna, natomiast zabarwienie na odcień niebieski wskazuje, że woda jest zasadowa. Możemy także wykonać test kropelkowy bądź zlecić specjalistyczne badania w sanepidzie.

Wartość pH jest najczęściej mierzoną własnością cieczy, a jej znajomość ma szczególne znaczenie w wielu dziedzinach, m.in.: w ogrodnictwie, rolnictwie, przemyśle spożywczym i kosmetycznym, akwarystyce, hodowli ryb, przemyśle papierniczym, tekstylnym, chemicznym czy metalowym – informuje ekspert z firmy Aqualine, specjalizującej się w uzdatnianiu wody.

Wartość pH wody pitnej i jej wpływ na nasze zdrowie

O tym, że dorosły człowiek powinien spożywać 2 litry wody dziennie, wie każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie pH powinna mieć woda, którą spożywa. Niewłaściwa dieta ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Silnie słodzone napoje, słodycze, duża ilość soli i modyfikowane jedzenie skutecznie zakwaszają nasz organizm, prowadząc do spadku poziomu pH krwi, której odczyn powinien mieścić się w granicach 7,35-7,45. Zakwaszenie organizmu może mieć bardzo negatywne skutki, dlatego warto dbać o jego odkwaszanie, właśnie poprzez spożywanie wody o odpowiednich właściwościach. Zazwyczaj woda kranowa i wody butelkowane charakteryzują się neutralnym odczynem pH, którego poziom to ok. 7. Aby zadbać o równowagę kwasowo-zasadową organizmu, warto spożywać wodę zasadową, czyli taką, której poziom pH będzie znajdował się między 7,5 a 9. Regularne spożywanie wody o wysokim poziomie pH pozwala na skuteczne utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, uzupełnić braki mineralne czy wspomaga odporność organizmu. Woda o wskazanej wartości pH przeznaczona jest szczególnie dla osób, które pracują fizycznie lub uprawiają sport, borykają się z nadwagą, zmagają się z infekcjami lub prowadzą stresujący tryb życia.

Wartość pH wody i jej znaczenie dla gospodarstwa domowego

To, czy woda jest zasadowa, czy kwaśna, ma także znaczenie dla naszego gospodarstwa domowego. Woda zasadowa wykazuje skłonność do pienienia się, wytwarza osady z kamienia i może skutecznie zapychać rury i urządzenia znajdujące się w naszym domu. Z kolei woda kwaśna ma wzmocnione działanie korozyjne, które może zniszczyć metale, beton oraz pozostałe materiały w naszym gospodarstwie, a także przyczynia się do wzrostu toksyczności i łatwiejszego rozpuszczania metali ciężkich, na które oddziałuje. Odczyn pH wody kranowej powinien być regularnie kontrolowany, jeżeli w naszym domu znajduje się instalacja z miedzi, która jest na korozję szczególnie narażona. Aby temu wszystkiemu zapobiec, warto zdecydować się na domową stację uzdatniania wody, która, dopasowana do naszych potrzeb, poprawi współczynnik pH wody oraz dodatkowo zadba o jej demineralizację i zmiękczenie.

Wartość pH wody basenowej

Wartość pH ma także szczególne znaczenie w przypadku wody basenowej. Niezależnie od tego, czy mówimy o basenie prywatnym, czy publicznym, należy zadbać o jej prawidłowy odczyn. Choć neutralne pH dla skóry ludzkiej wynosi 5,5, to w wodzie basenowej pH powinno mieć wartość między 7 a 7,4. Utrzymanie takiego poziomu pH ma istotny wpływ na komfort w użytkowaniu basenu – każde najmniejsze odchylenie od prawidłowej wartości pH wody basenowej ma negatywny wpływ na skórę użytkowników basenu, powodując reakcje alergiczne, wysypkę, zaczerwienienie i świąd. Wartość pH wody basenowej ma także znaczenie dla żywotności basenu i skuteczności chemii basenowej. Spadek poziomu pH wody w basenie będzie skutkował korozją metalowych elementów basenu, natomiast wzrostu poziomu pH znacząco uniemożliwi dezynfekcję wody i przyczyni się do powstawania w basenie osadów wapiennych. Z tych powodów kontrola wartości pH wody w basenie jest tak istotna i powinna być przeprowadzana regularnie, a wszelkie odchylenia od normy natychmiast eliminowane.

Materiał partnera