metody udrażniania rur kanalizacyjnych

Nowoczesne metody udrażniania rur kanalizacyjnych

Sieć kanalizacji w Polskich miastach rozwija się z każdym rokiem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie proste, bezpieczne i tanie. Jego najistotniejszą wadą jest to, że z czasem może dochodzić od osadzania się w sieci zanieczyszczeń, które będą zmniejszać światło przewodów kanalizacyjnych, tym samym utrudniając ich funkcjonowanie. W takich sytuacji konieczne jest udrożnienie. Jakimi metodami się tego dokonuje?

Metoda ciśnieniowa

Jak sama nazwa wskazuje, metoda ciśnieniowa bazuje na wykorzystaniu wody pod bardzo wysokim ciśnieniem, które jest możliwe do wytworzenia dzięki potężnym pompom, zamontowanym na specjalnych pojazdach, tzw. WUKO – bardzo często tym terminem określa się samą metodę. Na czym ona polega? Zasada jest bardzo prosta. Pompa pojazdu zwiększa ciśnienie wody znajdującej się w jego zbiorniku i kieruje do specjalnego elastycznego przewodu, który wprowadzany jest w głąb rury kanalizacyjnej – pod wpływem siły wydobywającego się z przewodu strumienia zanieczyszczenia, które osadziły się na ścianach rur zostają po prostu od nich oderwane, rozbite na mniejsze kawałki i spłukane do studzienki kanalizacyjnej, skąd trafiając już do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Siła strumienia regulowana jest dzięki specjalnej głowicy, dzięki czemu nie ma ryzyka, że zbyt silny strumień uszkodzi rury. Metoda ciśnieniowa jest obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem problemu niedrożnej kanalizacji – znajdziemy ją w ofercie firmy Wuko-Kret.

Metody mechaniczne

Terminem tym określa się czyszczenie rur kanalizacyjnych poprzez mechaniczne rozdrobnienie zatorów. Stosuje się je w przypadkach, kiedy metoda ciśnieniowa nie może zostać zastosowania. Do sytuacji takich zaliczamy między innymi udrażnianie rur w mieszkaniach (do których pojazd WUKO nie jest w stanie wjechać) lub oczyszczanie przewodów załamujących się pod pewnym kątem – takie załamanie spowalnia strumień wody pod ciśnieniem i osłabia go, uniemożliwiając rozbicie zatoru. Jak zatem usuwane są zanieczyszczenia? Zazwyczaj przy pomocy specjalnej, zasilanej energią elektryczną spirali mechanicznej, która zakończona jest odpowiednim rodzajem końcówki. Po uruchomieniu spirala zostaje wprowadza w ruch wirowy, dzięki czemu jej końcówka jest w stanie skutecznie skruszyć, pociąć o rozdrobnić zanieczyszczenia, które następnie są – podobnie jak w przypadku metody ciśnieniowej – spłukiwane do studzienki kanalizacyjnej, skąd trafiają do lokalnej sieci.

Materiał partnera