Najwieksze wyzwania przy czyszczeniu powierzchni biurowych

Największe wyzwania przy czyszczeniu powierzchni biurowych

Każdy pracodawca powinien wiedzieć, że porządek w biurze to nie tylko lepszy komfort pracy, ale także dobre zdrowie pracowników. Do prac porządkowych zazwyczaj zatrudniane są profesjonalne firmy sprzątające. Ich pracownicy wiedzą, gdzie znajdują się newralgiczne punkty, jeśli chodzi o nagromadzenie zarazków i drobnoustrojów. Tego niebezpieczeństwa nie widać gołym okiem, co nie znaczy, że nie istnieje.

Gdzie najczęściej znajdują się patogeny?

Odkurzanie wykładzin w biurze i przetarcie okien to niewystarczające działania, aby pozbyć się brudu i bakterii z biura. Najwięcej zarazków pozostaje tam, gdzie przez cały dzień siedzą pracownicy. Większość drobnoustrojów przenosi się przez dotyk. Dlatego też firmy sprzątające kładą nacisk na czyszczenie biurek, dezynfekcję klamek i drzwi oraz usuwanie kurzu z wszelkich wystających powierzchni. Czyszczeniu powinny być poddane również aparaty telefoniczne oraz sprzęt komputerowy wraz z monitorami. Mało kto wie, ile zarazków mieści się w zwykłej myszce lub klawiaturze. Do tego typu urządzeń stosuje się specjalne środki, a samo czyszczenie musi być wykonane zgodnie z odpowiednimi procedurami.

Najwięcej alergenów i innych patogenów rozwija się jednak między papierową dokumentacją oraz w szufladach, gdzie znajdują się wszelkie pomocnicze przedmioty do pracy biurowej. To właśnie one są najczęściej dotykane przez sporą liczbę osób. Niestety nie jest możliwe, żeby ekipy sprzątające zajmowały się ręczną dezynfekcją każdego ołówka czy kartki. Dlatego profesjonalne firmy, takie jak AXONA, stosują metody zamgławiania powierzchni biurowych w celu ich dezynfekcji. Szczególnie jest to przydatne w czasach pandemii. Inną czynnością poprawiającą atmosferę w biurze może być ozonowanie.

Dokładne czyszczenie wykładzin

Wykładzina, po której przechodzi codziennie sporo osób, jest siedliskiem wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Te w konsekwencji bardzo szkodzą zdrowiu. Dokładnie oczyszczenie i dezynfekcja dywanów w biurze może być prawdziwym wyzwaniem dla firmy sprzątającej. Dlatego standardem jest regularne pranie wykładzin, oprócz codziennego usuwania bieżących zanieczyszczeń. W podobny sposób należy też dbać o meble tapicerowane, gdzie w siedziska i oparcie wsiąka kurz i pot, co jest idealnym siedliskiem dla bakterii. Pranie wykładzin, krzeseł, sof i kanap przeprowadza się z pomocą profesjonalnego sprzętu. Tylko wtedy można mówić o pełnej skuteczności.

Sprzątanie powierzchni biurowych jest konieczne nie tylko ze względu na zdrowie pracujących tam osób. Istotny jest również wizerunek samej firmy. Siedziba firmy, w której panuje świeżość i porządek, jest lepiej postrzegana przez klientów i partnerów biznesowych.

Materiał partnera