kleje przemysłowe

Najważniejsze parametry klejów przemysłowych

Kleje są coraz częściej wykorzystywanym materiałem służącym do spajania ze sobą różnego rodzaju powierzchni. Znalazły swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, gdzie skutecznie wykorzystywane są do wielu prac. Współcześnie znane mieszanki klejów są tak mocne, że często stosowane są w zastępstwie zgrzewów punktowych, czy nitowania. Jakie są zatem ich najważniejsze parametry?

Kleje stosowane w przemyśle – charakterystyka

We współczesnym przemyśle kleje są stosowane na tak szeroką skalę, że bardzo ciężko znaleźć taki, w którym nie zastosowano przynajmniej jednej jego odmiany. W wielu zakładach produkcyjnych, mieszanki klejowe umieszcza się między innymi na:

  • etykietach,
  • poszczególnych częściach materiałów budowlanych,
  • elektronicznych podzespołach,
  • tapicerkach samochodów,
  • częściach silnika.

Współcześnie wykorzystywane kleje – strukturalne – mają unikatowy skład, dzięki czemu możliwe jest ich stosowanie w zamian za do tej pory wykorzystywane np. nity. Na popularności zyskują wszystkie kleje przemysłowe, które oparte są na bazie winyli. Popularnością cieszą się także preparaty termotopliwe. Warto zaznaczyć, że takie kleje to nie tylko wysoka skuteczność łączenia ze sobą poszczególnych elementów – charakteryzuje je również brak negatywnego oddziaływania na środowisko. Ten rodzaj powstaje w oparciu o skrobię, soję oraz oleje roślinne.

Kleje wykorzystywane w przemyśle – ich najważniejsze właściwości

Kleje wykorzystywane w przemyśle powinno wyróżniać kilka istotnych parametrów. Charakterystyczne dla nich cechy to przede wszystkim:

  • odpowiedni stopień lepkości,
  • czas otwarty, czyli okres od nałożenia kleju do złączenia przez niego wybranych elementów,
  • czas wiązania,
  • czas potrzebny do pełnej wytrzymałości kleju,
  • skład kleju odpowiadający po części za jego parametry.

Specjalista z firmy Royal Group zauważa: Przedsiębiorstwa wybierając klej, jaki będą stosować podczas swojej działalności, muszą zwrócić uwagę na jego istotne cechy. Preparaty przemysłowe mogą przewodzić ciepło i elektryczność lub wręcz przeciwnie. Przedsiębiorcy mogą również wybierać pomiędzy klejami, które będą odporne na działanie skrajnie wysokich i niskich temperatur, jak również tymi, które można stosować w miejscach narażonych na działanie np. środków chemicznych .

Kleje – podstawa w przemyśle

Rozwój technologii łączenia ze sobą różnego rodzaju elementów za pomocą kleju wymaga od zakładów przemysłowych posiadania odpowiedniej wiedzy na temat ich wykorzystania. Zastosowanie niewłaściwego rodzaju preparatu, nieprzystosowanego do danej powierzchni czy panujących warunków pracy, może skutkować wystąpieniem np. awarii, która zatrzyma proces produkcyjny i spowoduje straty. Warto decydować się również na produkty od sprawdzonych producentów, którzy oferują kleje najwyższej klasy. Tanie zamienniki bardzo często posiadają wątpliwą jakość.

Materiał partnera