zaloba Pomoc psychologiczna online w E-poradni IDIA

Najważniejsze etapy żałoby

Śmierć to jeden z największych kryzysów, który oddziałuje niemal na każdą sferę życia. Smutek, żal i rozpacz to normalne i naturalne reakcje, które rozpoczynają wieloetapowy okres żałoby. Przejście poszczególnych etapów jest jednak bardzo ważne, ponieważ pomaga w zrozumieniu trudnych emocji i odnalezieniu sposobów na poradzenie sobie z nową rzeczywistością. Jakie są najważniejsze etapy żałoby? Wyjaśniamy.

Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

Śmierć bliskiej osoby nierozłącznie związana jest z negatywnymi odczuciami, takimi jak uczucia pustki i wszechobecny smutek. Wiele osób boi się jednak ciężkich emocji, w wyniku czego stara się je tłumić. Nie jest to dobra strategia, ponieważ, aby poradzić sobie ze stratą, warto stworzyć przestrzeń, w której będziemy mogli swobodnie wyrazić własne emocje. Z tego powodu w niektórych przypadkach konieczne może okazać się wsparcie ze strony psychologa, które obecnie udzielane jest również internetowo przez E-poradnię Idia. W komfortowej atmosferze wraz ze specjalistą mamy szansę na prawidłowe przejście przez etapy żałoby, a tym samym na skonfrontowanie się z przykrymi uczuciami.

Pomoc specjalisty będzie także pomocna w sytuacji, gdy mimo tego, że od utraty bliskiej osoby minął długi czas, jesteśmy niezdolni do wykonywania codziennych obowiązków, takich jak opieka nad dziećmi czy podejmowanie pracy zawodowej. Psycholog pomoże w odnalezieniu nowych sposobów do poradzenia sobie z trudną sytuacją, dzięki czemu będzie nam prościej zbudować, a co za tym idzie, dostosować się do życia bez ukochanej osoby.

Etapy żałoby po stracie bliskich osób

W momencie, kiedy dowiadujemy się o śmierci bliskiej osoby, pierwszą reakcją może być zarówno uczucie bólu i szoku, jak i gniewu oraz lęku. Na samym początku pogodzenie się ze stratą wydaje się niemożliwe, dlatego też wiele osób nie do końca wierzy, że to, co się wydarzyło, jest prawdą. W drugim etapie żałoby kryzys psychiczny staje się bardzo wyraźny i zarazem intensywny, ponieważ powoli zaczynamy rozumieć sytuację, co powoduje, że odczuwamy negatywne emocje nie tylko do innych osób, ale również do siebie.

Trzecie stadium po utracie bliskiej osoby to okres właściwej żałoby, który zależnie od indywidualnych predyspozycji może przebiegać od kilku miesięcy do kilku lat. Ten etap związany jest z głębokim smutkiem, rozpaczą i cierpieniem. Bardzo często pojawiają się problemy w codziennym funkcjonowaniu oraz izolowanie się od społeczeństwa, które mogą stać się przyczyną epizodów depresyjnych.

Ostatnie dwa etapy żałoby to czas, w którym następuje zrozumienie i zaakceptowanie straty, a co za tym idzie, staramy dostosować się do nowej rzeczywistości i powrócić do normalnego życia.

Materiał partnera