żołnierze w mundurach

Najważniejsze elementy umundurowania wojskowego

Jasnym jest, że specjalny strój służbowy to domena wojska, policji, straży pożarnej, czy osób zatrudnionych w więziennictwie. Choć większość z nas bez wątpienia często styka się z używanymi w kraju mundurami, nie każdy zdaje sobie sprawę ze specyfiki tego rodzaju ubioru. Biorąc po lupę jedynie uniformy używane przez zawodowych żołnierzy, okazuje się, że składają się one ze sporej liczby elementów, które niejednemu wydać mogą się bardzo ciekawe.

Kojarzenie munduru jedynie z jego bardzo elegancką galową odmianą, jaką zauważa się w czasie przeróżnych uroczystych defilad mylnie pozbawia nas szerszego obrazu. Istnieją przecież jeszcze wersje specjalne, służbowe, ćwiczebne i rzecz jasna polowe, używane przeważnie w trakcie codziennej pracy żołnierza, z którą przeciętny człowiek nie jest zbytnio zaznajomiony. Niżej, w tekście opracowanym z pomocą słynnej pracowni krawieckiej Hero Collection, spróbujemy przybliżyć nieco temat wyposażenia militarnego, skupiając się – zgodnie z tematem artykułu – na najważniejszych częściach wojskowego umundurowania. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym jest mundur wojskowy?

Mundur wcale nie jest osiągnięciem sztuki krawieckiej XX wieku – znany jest od dosyć zamierzchłej przeszłości; stosowany był już chociażby przez starożytną gwardię królów perskich. Oczywiście na przestrzeni lat cały strój poważnie ewoluował, lecz idea – i potrzeba noszenia go – do dziś pozostała niezmienna. W Polsce średniowiecznej to szlachta przyczyniła się do kształtowania pewnego kanonu umundurowania, w skład którego wchodziło wiele jednolitych dla wszystkich dodatków. Mamy tu na myśli całe zbroje, kolczugi, czy też hełmy. XVIII wiek, wiek upowszechnienia się obowiązku służby wojskowej zapoczątkował zaś stroje, jakie określić można już mianem zawodowych. Wtedy też nastąpiła dalej idąca specjalizacja, wyróżniająca między innymi piechotę, kawalerię, czy też marynarkę wojenną.

Umundurowanie wz. 2010

Kolor obecnie stosowanego przez naszych żołnierzy munduru (wz. 2010), nie różni się zbytnio od tego, jakiego używało się od połowy lat 90. Produkuje się go z mieszanki bawełny i poliestru, jego krój zaś z samego założenia ma być lepiej dopasowany do ciała niż wersje poprzednie, zapewniając tym samym o wiele większą wygodę. W wersji całorocznej tkanina ta nosi nazwę Frontiera 4 i charakteryzuje się mocnym splotem rip-stop, zwiększającym odporność całości na przypadkowe przetarcia i rozerwania.

Specyfika bluzy i spodni

Do wspomnianego wyżej munduru polowego – występującego dodatkowo w kilku wariantach – zasadniczo zaliczamy zapinaną na guziki bluzę z długim rękawem, posiadającą kieszenie na piersiach i ramionach, oraz proste spodnie z tunelowymi tasiemkami, zdecydowanie ułatwiającymi związywanie ich na butach. Rozporek zapinany na guzki, a także kilka przydatnych kieszeń dopełniają tutaj całości – warto jednak wiedzieć, że nie znajdziemy żadnej z nich na łydkach oraz w okolicy pośladów.

Elementy dodatkowe

Oczywiście nie należy zapominać o mnogich dodatkach oraz o strojach charakterystycznych dla innych rodzajów wojsk, niż te lądowe. Obecny system umundurowania wojskowego przewiduje specjalną trudnopalną bieliznę, wytrzymałe trzewiki, czy też nowe ocieplające elementy stosowane podczas zimy. Idąc dalej, wyróżniamy mocny płaszcz i kurtkę, jak również wyjściową koszulo-bluzę oraz nieznany do tej pory wzór swetra. Nakryciami głowy, o których warto wspomnieć są natomiast beret, furażerka i futrzana czapka.

Materiał partnera