Wycena nieruchomości

Najważniejsze czynniki wpływające na wycenę nieruchomości

Kupując mieszkanie, dom, grunt, czy lokal usługowy konsument kieruje się przede wszystkim ceną. Przygotowując się do tak dużej inwestycji, warto zapoznać się z czynnikami, od których zależy cena nieruchomości. Dzięki temu, cały proces zakupu stanie się bardziej świadomy. Czym kieruje się rzeczoznawca przy wycenie?

Wartość rynkowa nieruchomości

Jednym z najważniejszych faktorów decydujących o cenie nieruchomości jest jej przeznaczenie. Inne zakresy cen są charakterystyczne dla domów jednorodzinnych i mieszkań, a inne dla lokalów usługowych. Wynika to z różnicy w wymaganiach technicznych nieruchomości mieszkaniowej oraz komercyjnej.

Specjalista ze strony operaty.eu, doświadczonego rzeczoznawcy majątkowego, dodaje: Wartość nieruchomości jest zależna od jej pochodzenia i stanu prawnego. Najdroższe są lokale pochodzące z rynku pierwotnego, natomiast nieruchomości z rynku wtórnego zazwyczaj są tańsze o 5 – 10%. Status prawny jest ważnym czynnikiem kształtującym cenę. Nieruchomości własnościowe ze względu na uregulowany status będą wyceniane wyżej, aniżeli te obciążone, posiadające hipotekę, służebność, prawo dożywocie lub inne roszczenia osób trzecich.

Lokalizacja i charakterystyka techniczna

Niewątpliwie dogodna lokalizacja nieruchomości widnieje przeważnie na pierwszych miejscach listy wymagań klienta. Dla nabywcy liczy się łatwy dojazd do pracy, szkoły, bliskość do urzędów lub lokali gastronomicznych. Zwraca się uwagę na połączenia komunikacyjne transportu publicznego. Im więcej linii autobusowych, czy tramwajowych, tym przychylniej nieruchomość zostanie oceniona.

Rzeczoznawca sporządzi wyższą wycenę nieruchomości, jeśli będzie zlokalizowana w centrum miasta, albo w jego pobliżu. Klient powinien spodziewać się również wyższych cen nieruchomości umiejscowionych przy terenach zielonych lub w miejscach obiektywnie cechujących się walorami estetycznymi.

Pomimo tej samej lokalizacji, cena lokalu będzie zależna od jego powierzchni. Im większy metraż, tym żądana kwota będzie wyższa. Droższe są mieszkania na I i II piętrze budynku wielokondygnacyjnego, niż te umiejscowione na parterze lub piętrach wyższych. Duże znaczenie ma również nasłonecznienie i układ nieruchomości, a także posiadanie balkonu lub loggii.

Nie można zapomnieć o standardzie. Nieruchomości niewyremontowane będą oceniane niżej, niż te niewymagające wprowadzenia poprawek. W przypadku mieszkań, apartamentów i domów jednorodzinnych, osiedla strzeżone wyposażone w monitoring i zapewniające całodobową ochronę oraz obecność portiera, będą droższe od tych tradycyjnych. 

Materiał partnera