księgarnia

Najnowsze fakty ostatnich lat. Gdzie znaleźć ich rzetelne źródło?

Żyjemy w chaosie informacyjnym – choć mamy dostęp do ogromnej liczby źródeł, coraz trudniej odróżnić te, które przedstawiają fakty w sposób obiektywny, nie starając się zmanipulować odbiorcy, od subiektywnych, czasem nachalnie propagandowych materiałów serwowanych w prasie, telewizji i internecie. Gdzie zatem szukać rzetelnych informacjach o aktualnych wydarzeniach w Polsce i na świecie? 

Czasopisma społeczno-polityczne 

Dobry periodyk poruszający interesujące nas tematy polityczne, społeczne czy kulturalne jest na wagę złota. W poważnych czasopismach publikują prawdziwe autorytety, wnikliwi obserwatorzy i eksperci z poszczególnych dziedzin i branż, a artykuły przedstawiają zagadnienia w sposób wyczerpujący i bazują na wiarygodnych, sprawdzonych źródłach – czego nie można powiedzieć o wielu treściach publikowanych w mediach społecznościowych czy na portalach internetowych. Dlatego mimo stałego rozwoju sieci warto sięgać po czasopisma społeczno-polityczne w poszukiwaniu rzetelnych artykułów i celnych komentarzy odnoszących się do aktualnych wydarzeń. Tego typu periodyki znajdziemy m.in. w księgarni patriotycznej on-line CapitalBook.

Ciekawe książki o polityce i nie tylko 

Notatki prasowe czy telewizyjne wiadomości zwykle przedstawiają złożone tematy w sposób bardzo powierzchowny i jednostronny. By dowiedzieć się więcej o konkretnych wydarzeniach i tendencjach, poznać ich tło i zrozumieć motywy kierujące politykami, najlepiej czytać książki – literaturę faktu i aktualne pozycje poświęcone wybranym zagadnieniom, które poruszały opinię publiczną w ciągu ostatnich lat. Pandemia Covid-19, kryzys na Białorusi, kontrowersyjna prezydentura Trumpa czy katastrofa smoleńska to tematy, o których warto wyrobić sobie własne zdanie, korzystając z różnych źródeł i wydawnictw.

Wnikliwe publikacje o aktualnych wydarzeniach, w tym także książki „niepoprawne politycznie”, to pasjonująca lektura, pozwalająca pogłębić swoją wiedzę i spojrzeć na dane wydarzenie z innej perspektywy. Może być inspiracją do dalszych poszukiwań, zadawania pytań i odkrywania – czasami szokującej – prawdy o otaczającym nas świecie.

Reportaże – pogłębiony obraz rzeczywistości 

Reportaż jest jak podróż, którą odbywamy, nie ruszając się z ulubionego fotela. Dzięki osobom, które były naocznymi świadkami i obserwatorami wydarzeń – czy to w kraju, czy daleko poza jego granicami – możemy zyskać pogłębiony obraz wydarzeń politycznych, konfliktów i wojen, poznać kulturę wybranych społeczeństw czy środowisk i odkryć nieznane do tej pory, fascynujące fakty. Dobry reportaż prezentuje szerszą perspektywę, stawia pytania, ale nie podaje jedynych słusznych odpowiedzi. Wnioski musimy wyciągnąć sami.

Materiał partnera