Najczęstsze usterki obrabiarek

Obróbka skrawaniem to szereg metod produkcyjnych, bez których nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszy przemysł. Podczas procesów takich jak frezowanie, toczenie czy wiercenie wytwarzane są wszelkiego rodzaju elementy i komponenty, używane następnie w produkcji bardziej skomplikowanych konstrukcji. W dzisiejszych czasach do obróbki na skalę przemysłową używa się maszyn CNC – niekiedy dochodzi do ich usterek. Na czym one polegają?

Usterki obrabiarek – czego dotyczą?

Obrabiarki CNC to urządzenia sterowane komputerowo – dzięki rozbudowanym elektronicznym podzespołom i oprogramowaniu są one w stanie z doskonałą precyzją zrealizować nawet bardzo skomplikowane, cyfrowe projektu. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, to nie elektroniczne części ulegają najczęstszym usterkom. Zdecydowana więcej problemów sprawiają elementy mechaniczne, co wynika z ich bardzo dużego obciążenia podczas pracy maszyn – między innymi wysokich prędkości obrotowych oraz pracy na twardych materiałach. Powtarzającym się problemem są między innymi zużycia i uszkodzenia takich elementów jak paski napędowe, narzędzia robocze (frezy, noże tokarskie, wiertła i inne, w zależności od rodzaju urządzenia). Z mniejszą częstotliwości zdarzają się usterki w układach elektrycznych, hydrauliczny oraz napędowych. Generalnie na uszkodzenia narażone są przede wszystkim elementy ruchome obrabiarek – ciągła eksploatacja prowadzi nieuchronnie do ich wypracowania i utraty pierwotnych parametrów pod kątem kształtu czy wytrzymałości.

Jak zapobiegać usterkom?

Usterka obrabiarki to problem poważniejszy, niż może się wydawać – wyłącza ona całe urządzenie z użytku, a tym samym uniemożliwia produkcję, co przy obróbce na skalę przemysłową może wiązać się z bardzo dużymi stratami finansowymi. Dlatego tak jak w przypadku naszego zdrowia warto wyznawać zasadę „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Regularna kontrola obrabiarek pod katem ich stanu technicznego oraz wymiana zużywających się elementów na nowe pozwalają znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów, a tym samym ograniczyć koszty eksploatacji urządzenia

Co zrobić z usterką?

Jeśli obrabiarka uległa usterce jedynym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do profesjonalnego serwisu, takiego jak firma Remo-Tech. Należy pamiętać, że jedynie wykwalifikowani pracownicy, odpowiedni sprzęt oraz dostęp do właściwych części zamiennych gwarantują nam przywrócenie urządzenia do stanu pierwotnego. Nie powinniśmy sami podejmować się napraw nieczynnej obrabiarki – jest to z jednej strony niebezpieczne, z drugiej może przyczynić się do wystąpienia kolejnych awarii. W ofercie serwisu Remo-Tech znajdziemy również usługi związane z przeglądami technicznymi oraz konserwacją obrabiarek.

Materiał partnera