naprawa drukarki

Najczęstsze usterki drukarek laserowych

Drukarki laserowe należą do grupy najczęściej wykorzystywanych sprzętów do drukowania. Są wydajne pod względem eksploatacji, pracują szybko i niezawodnie i idealnie sprawdzają się do drukowania wielu arkuszy w skali miesiąca. Jednak nawet najlepsze maszyny czasem mogą ulegać usterkom. Jakie awarie zdarzają się najczęściej w przypadku modeli laserowych?   

Błędnie zainstalowany sterownik drukarki laserowej

Problemy związane z obsługą drukarki laserowej nie zawsze muszą odnosić się bezpośrednio do awarii mechanicznych. Czasem do nieprawidłowości dochodzi już na etapie pierwszego uruchomienia.

Jeśli pomimo tego, że urządzenie jest nowe i powinno działać bez zarzutu, tak się nie dzieje – to możliwe, że chodzi o sterownik. Trzeba sprawdzić, czy jest poprawnie zainstalowany. Instrukcję znajdziesz w wersji papierowej (dołączonej do sprzętu) lub online, na stronie producenta.

Rozsypujący się wewnątrz urządzenia proszek tonera

Jeśli po wydrukowaniu rezultatem są zabrudzone kartki papieru, możliwe, że doszło do mechanicznego uszkodzenia tonera. Rozsypujący się wewnątrz proszek powoduje nieestetyczne plamy, w postaci czarnego pyłu.

Ta usterka może być spowodowana na przykład niewłaściwym doborem tonera lub też jego niefachowym montażem.

Awarie mechaniczne całego urządzenia

Niekiedy trudno jest na pierwszy rzut oka określić, z jaką awarią ma się do czynienia. Dobrą wskazówką są ludzkie zmysły, a konkretnie zmysł słuchu. Czasem po prostu słychać, że z urządzeniem dzieje się coś niedobrego. Zbyt głośna praca, której wcześniej się nie odnotowało? A może niepokojące postukiwania albo piski?

Najczęściej takie awarie mogą być rozległe i wskazują na szeroko pojęte awarie mechaniczne elementów drukarki. Jeśli nie jest się specjalistą, diagnozę lepiej pozostawić fachowcom z serwisu drukarek laserowych.

Profesjonaliści są w stanie wykonać naprawy eksploatacyjne z najwyższą starannością. Przede wszystkim jednak, szybko określą, który fragment drukarki nadaje się do naprawy lub do wymiany.

Jak uniknąć awarii lub radzić sobie z tymi już zaistniałymi?

By uniknąć problemów, najlepiej wyposażyć się w urządzenia pochodzące od znanych i cenionych na całym świecie marek.

Przykładem są Lexmark, HP czy Xerox, oferowane na przykład w firmie AS Printers. To przedsiębiorstwo, które sprzedaje sprzęt fabrycznie nowy oraz maszyny poleasingowe.

Warto również pamiętać o regularnych okresowych przeglądach drukarek i kserokopiarek.

Jeśli już jednak dojdzie do jakiejś awarii, to zawsze można skorzystać z opcji naprawy eksploatacyjnej.

Materiał partnera