Zalana łazienka

Najczęstsze przyczyny zalania łazienek

Zalana łazienka jest problemem nie tylko dla właściciela, ale niekiedy również sąsiada, mieszkającego piętro niżej. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że woda pojawiająca się w miejscach, w których nie powinna się znajdować, wyrządzi niemałe szkody. To z kolei może się wiązać z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, na które nie zawsze jesteśmy przygotowani. Jakie są najczęstsze przyczyny zalania łazienki?

Dlaczego w łazience pojawia się woda?

Niemal zawsze sytuacja wygląda tak samo: woda wydostaje się z uszkodzonego miejsca, stopniowo pokrywa podłogę, by po chwili zajmować niemal całą łazienkę. Ze względu na to, że ściany oraz stropy posiadają określoną szczelność, woda zaczyna przez nie przesiąkać. Konsekwencją tego są mokre tynki, które w późniejszym czasie należy osuszać.

Przyczyn zalania łazienki może być mnóstwo. Co najważniejsze, wina nie zawsze leży po stronie właściciela mieszkania bądź domu. Jednym z najczęstszych problemów, w wyniku którego może dojść do pojawienia się wody w pomieszczeniu, jest pęknięcie instalacji hydraulicznej. Awarię dostrzegamy zazwyczaj w czasie pracy urządzenia. Z reguły nie jest to sytuacja niebezpieczna, chyba, że opuścimy w tym czasie mieszkanie. Wówczas na podłogę może się wydostać kilka, a nawet kilkanaście litrów wody, która pojawi się również w sąsiednich pomieszczeniach.

Inną przyczyną zalania łazienki może być uszkodzenie rury wodociągowej biegnącej w podłodze lub ścianie. Takie sytuacje mają miejsce zarówno w starym, jak i nowym budownictwie i niestety, nie da się ich przewidzieć. Objawem, który o tym świadczy jest zawilgocona posadzka lub tynk. Zalanie łazienki może nastąpić także wówczas, gdy dojdzie do zatkania zlewu. W przypadku braku interwencji grozić nam będą poważne konsekwencje, które mogą mocno nadszarpnąć domowy budżet.

Zalana łazienka – co robić?

Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z awarią, musimy wezwać serwis wodno-kanalizacyjny. Hydraulik oceni, co jest przyczyną problemów i udzieli fachowej pomocy.

W codziennej pracy mamy do czynienia z wieloma sytuacjami, które mogą powodować zalanie łazienki. Bardzo często przyczyna nie wynika z winy lokatora, a częściej z wad konstrukcyjnych, nieprawidłowego połączenia rur bądź ich korozji. W takim przypadku warto skorzystać z usług świadczonych przez pogotowie hydrauliczne, które niezwłocznie dotrze na miejsce i zajmie się usterką – objaśnia specjalista z Pogotowia Wodno-Kanalizacyjnego.

Pogotowie wodociągowe zajmie się wyczyszczeniem kanalizacji oraz udrożnieniem rur, wykorzystując do tego metody mechaniczne oraz ciśnieniowe. Jeśli zajdzie taka potrzeba, hydraulicy zatrzymają dopływ wody. Dzięki temu bez dodatkowych utrudnień będą mogli odnaleźć źródło problemów, których wynikiem jest zalanie łazienki.

Materiał partnera