proces uzdatniania wody

Najczęstsze błędy popełniane przy uzdatnianiu wody

Woda to jeden z najpowszechniej występujących w środowisku naturalnym związków chemicznych. Pełni ogromnie istotną rolę, bez niej istnienie i przetrwanie jakichkolwiek form życia jest niemożliwe. Woda ważna jest również z perspektywy ludzkiego przemysłu, używa się jej bowiem do wielu procesów technologicznych. Kluczowe jest, żeby woda – niezależnie od zastosowania – została uzdatniona do użytku. Uzdatnianie nie zawsze jest wolne od błędów. 

Czemu uzdatnianie wody jest ważne?

Uzdatnianie to nic innego jak składający się z kilku etapów proces oczyszczania wody oraz nadawania jej takich właściwości, by nadawała się ona do zastosowania w określonych celach. Oczywistym jest, że uzdatniamy wodę pitną, ponieważ znajdują się w niej zanieczyszczenia – chemiczne, biologiczne czy fizyczne – mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Uzdatnianie wody pozwala również zniwelować jej nieprzyjemny zapach i smak oraz ewentualne zabarwienie. Dlaczego jednak uzdatnia się wodę stosowaną w przemyśle?

– Woda o zastosowaniu przemysłowym ma bardzo duży wpływ na działanie systemów, w których jest wykorzystywana – mówi specjalista firmy Aqua ConceptPoważnym problemem w tym kontekście jest przede wszystkim kamień kotłowy, czyli wytrącający się z wody biały osad, który może przyczyniać się między innymi do obniżenia przewodności cieplnej wewnątrz instalacji. Jest on wynikiem wysokiej zawartości jonów wapnia i magnezu – aby zapobiegać jego powstawaniu, jony te zostają zamienione na jony sodu, w wyniku czego zmniejsza się również napięcie powierzchniowe wody.

Woda uzdatniana jest często na skalę przemysłową, jednak na rynku dostępne są liczne rozwiązania do zastosowania w domach.

Błędy przy uzdatnianiu wody

Uzdatnianie wody to wbrew pozorom dość skomplikowana procedura, nic dziwnego więc, że nierzadko w jej realizacji popełniane są błędy. Najważniejsze z nich to:

  • Rozwiązania niezgodne ze specyfikacją – producenci instalacji przemysłowych wykorzystujących wodę określają, jakie parametry powinna mieć woda, by mogła być bezpiecznie wykorzystywana w danej aplikacji. Podstawowym błędem jest niedostosowanie procedury uzdatniania do tych wymogów.
  • Rozwiązania nieodpowiednie dla wody – to problem mogący się pojawiać jeśli uzdatniamy wodę pobieraną np. z studni głębinowych. W zależności od warunków środowiskowych, woda będzie mieć inne właściwości – aby ją skutecznie uzdatnić, należy zastosować odpowiednie dla niej rozwiązania. Przed wdrożeniem danej procedury uzdatniania konieczne jest więc przeprowadzanie badań wody.
  • Nieprawidłowa kolejność procesów – każdy etap uzdatniania wody powinien następować w odpowiednim momencie. Nieprawidłowości w tej kwestii będą prowadzić do tego, ze urządzenia nie będą pracować prawidłowo, a to wiąże się z ryzykiem ich zniszczenia.

Aby uniknąć tego typu błędów, dobór i montaż urządzeń do uzdatniania wody powinien być wykonywany przez wykwalifikowanych specjalistów.

Materiał partnera