awaria w serwerowni

Najczęstsze awarie występujące w serwerowniach

Serwerownie to pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia mające kluczowe znaczenie dla każdej firmy czy instytucji. To właśnie dzięki nim można przechowywać dane i sprawnie wykorzystywać wszystkie komputery. Dlatego jak nietrudno się domyślić, jakakolwiek awaria serwerowni to niezwykle poważny problem, który może skutecznie zdezorganizować pracę oraz funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jakie awarie zdarzają się najczęściej? I co robić, aby ich unikać?

Kiedy serwerownie najczęściej odmawiają posłuszeństwa?

W serwerowni znajduje się mnóstwo elementów sieci komputerowej, sprzętu IT i różnego rodzaju okablowania. Niekiedy może dotknąć je awaria. Ma to miejsce zwłaszcza tam, gdzie popełniono błędy podczas instalacji urządzeń.

Jednym z najpowszechniejszych problemów jest awaria systemu UPS. Jeżeli stanie się on niesprawny, to nie będzie możliwości korzystania z serwerowni. Równie często różnego rodzaju usterki powstają przez ludzki błąd – dochodzi do nich podczas wykonywania czynności związanych z jej codzienną obsługą. Awarii może ulec generator oraz urządzenia IT. Nierzadko dochodzi także do przegrzania serwerowni lub jej zalania.

Wysokość kosztów naprawy zależy od skali problemu. To, jak poważna jest awaria, ma także wpływ na to, jak szybko fachowcom uda się ją zlikwidować.

Awaria serwerowni to niezwykle poważny problem dla właścicieli firm czy dla instytucji. Bywa, że uniemożliwia ona ich funkcjonowania. Dlatego należy robić wszystko, aby za wszelką cenę uniknąć występowania jakichkolwiek usterek. Ryzyko ich pojawienia się można zminimalizować, stosując się do kilku zasad” – mówi ekspert z firmy serwerownie.com.pl

O co należy zadbać, aby uniknąć awarii serwerowni?

Serwerownia, która ma dobrze służyć użytkownikom, musi być poprawnie wykonana. Przemyślany projekt oraz rozwiązania dostosowane do specyfiki działalności danej firmy to klucz do tego, aby uniknąć niespodziewanych awarii.

Nie mniejsze znaczenie ma skrupulatne monitorowanie stanu składających się na nią urządzeń. Dzięki temu  osoby obsługujące serwerownię mogą trzymać rękę na pulsie oraz szybko reagować w przypadku pojawienia się nieprawidłowości.

Nie można zapomnieć również o tym, że znajdujące się w serwerowni sprzęty, generują ciepło. Sprawia to, że temperatura wewnątrz takiego pomieszczenia może być naprawdę wysoka. Łatwo wtedy o przegrzanie urządzeń. Dlatego trzeba zatroszczyć się, by znalazły się tam wydajne systemy chłodzenia oraz klimatyzacja. Temperatura w serwerowni nie powinna przekraczać 21° C.

Materiał partnera