Zagraniczna praca sezonowa

Najchętniej wybierane kierunki pracy sezonowej za granicą

Chociaż praca sezonowa za granicą nie jest już aż tak opłacalna, jak jeszcze kilka lat temu, według badań Monitora Rynku Pracy w 2019 r. aż 15% Polaków planujących pracę tymczasową nadal wyraziło chęć wyjazdu do innego kraju w celach zarobkowych. Jeśli rozważasz pracę sezonową za granicą, koniecznie dowiedz się, które kierunki cieszą się największą popularnością wśród Twoich rodaków!

Dokąd za pracą?

Na podjęcie decyzji o wyjeździe za pracą zazwyczaj wpływają czynniki ekonomiczne, dlatego wśród najczęściej wybieranych kierunków pracy królują zamożne kraje Europy Zachodniej lub Północnej. Na liście najpopularniejszych miejsc, do których Polacy jeżdżą w celach zarobkowych według Monitora Rynku Pracy, znajdą się Holandia, Niemcy, UK oraz kraje skandynawskie.

Trudno się temu dziwić, skoro zagraniczne oferty pracy kuszą wysokimi płacami w porównaniu do podobnych stanowisk w Polsce, a zarobki w silnej walucie po przeliczeniu na złotówki mogą zrobić wrażenie na tymczasowym pracowniku. Co więcej, kraje te cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na stosunkowo niskie koszty podróży. Coraz więcej firm oferuje przejazdy busem do Niemiec bądź Holandii, a jeszcze do niedawna tanie linie lotnicze regularnie kursowały do Wielkiej Brytanii czy Szwecji. Nie bez wpływu pozostaje również fakt, że Polonia w Niemczech, Holandii oraz Skandynawii stanowi liczną grupę, co sprawia, że pracownicy sezonowi jadąc za pracą, odwiedzają często rodzinę lub znajomych.

Zagraniczne miejsca pracy sezonowej

Zdarza się jednak, że osobie planującej zagraniczną pracę sezonową nie zależy na konkretnym kraju, do którego mogłaby wyjechać, a cały proces poszukiwań rozpoczyna od szukania interesujących ofert poprzez dostępne jej kanały. Jakie rodzaje prac najczęściej przyciągają uwagę potencjalnych pracowników sezonowych?

Oferty pracy dla pracowników sezonowych w Niemczech czy Holandii, przede wszystkim dotyczą techników oraz pracowników fizycznych – tłumaczy pracownik agencji pracy tymczasowej Derksen w Gliwicach. – Zagraniczne koncerny poszukują magazynierów, operatorów maszyn czy lakierników, a także mechaników lub pracowników do pomocy przy zbiorach.

Miejsca oferujące pracę sezonową to zazwyczaj dość duże przedsiębiorstwa, które mogą pozwolić sobie na korzystanie z usług pośredników, zapewniających bezpieczeństwo procesu zatrudnienia po obu stronach. Często będą to koncerny przemysłowe bądź fabryki, które w czasie letnim z powodu urlopów potrzebują dodatkowych rąk do pracy lub duże gospodarstwa rolne wyjątkowo obciążone w sezonie zbiorów czy sadzenia. Zdarza się jednak, że mniejsze firmy, a nawet osoby prywatne poszukują pracowników tymczasowych, np. do zajmowania się dziećmi na czas wakacji lub opieki nad osobami starszymi.

Materiał partnera