cyfrowy druk tkanin

Nadruki DTG bez tajemnic

Nadruki DTG, czyli Digital to Garment Printing to technologia drukowania na tekstyliach, która pozwala na bezpośrednie nanoszenie wzoru na tkaninę przy użyciu urządzeń cyfrowych. Zasada jej działania jest podobna do tej stosowanej w drukarkach atramentowych. Skład tuszy używanych w tej technice jest tak dobrany, by zapewnić trwałość wzoru na tkaninie.

Gdzie wykorzystywana jest technologia DTG?

Nadruki na odzieży są bardzo popularne, a zastosowanie nowoczesnych technik nanoszenia druku pozwala na uzyskanie bardzo dużej trwałości i zachowywanie pierwotnego wyglądu obrazu nawet po wielu praniach i długoletnim noszeniu. Szczególnie chętnie kupowane są podkoszulki z nadrukami, jednak technologia DTG jest wykorzystywana także podczas nakładania wzoru na inne części ubrań czy dodatków.

Jak działa drukowanie w technologii DTG?

Digital to Garment Printing, jak wskazuje nazwa, opiera się na zastosowaniu technologii cyfrowej. W praktyce taki rodzaj prac poligraficznych wygląda nieco podobnie do nanoszenia druku na papier przy użyciu drukarki atramentowej. W przypadku nadruków DTG skład tuszu jest tak dobrany, by były one wchłaniane przez tkaninę i pozostawały w niej trwale. Dzięki temu tak zadrukowane tkaniny można wielokrotnie prać, a wzór pozostaje nienaruszony. Ta technika najlepiej sprawdza się w przypadku tkanin bawełnianych lub z dużą zawartością bawełny.

Drukarka DTG składa się z dwóch podstawowych elementów. Jest to platforma, która przemieszcza materiał przeznaczony do zadrukowania, oraz podajnik tuszu. Wszystkie kolory są nakładane w tym samym czasie, co umożliwia uniknięcie przesunięć i strat podczas produkowania nadruków. Drukowanie na odzieży tą metodą pozwala uniknąć bezpośredniego kontaktu głowicy z podłożem, dzięki czemu odwzorowywany obraz jest bardzo dokładny.

Zalety drukowania DTG

Technika DTG jest chętnie stosowana w nadrukach na odzieży przede wszystkim ze względu na trwałość, a przy tym brak obciążania tkaniny. Wzór jest niewyczuwalny w dotyku i przepuszcza powietrze. Jak wyjaśnia pracownik BDS z Pruszkowa, zaletą nadruków DTG jest brak konieczności przygotowywania matrycy, jak to ma miejsce w przypadku sitodruku. Wzór stworzony w programie komputerowym jest bezpośrednio nanoszony na materiał. To znacząco obniża koszty, sprawiając, że ta technika jest dostępna praktycznie dla każdego.

Drukowanie całego obrazu w tym samym czasie pozwala uzyskać doskonałą precyzję i brak przesunięć kolorów względem siebie. Jeśli chcesz zamówić nadruk na odzież w technologii DTG, możesz skorzystać z jednego z kreatorów dostępnych w Internecie, które dają możliwość zamówienia koszulki lub innego elementu bezpośrednio do domu.

Materiał partnera