śmieciarka

Nabycie śmieciarki – zakup czy dzierżawa?

Firmy zajmujące się odbieraniem odpadów muszą być zaopatrzone w odpowiednie śmieciarki, które umożliwią im pracę. Czasem może się jednak pojawić dylemat dotyczący tego, czy lepiej kupić, czy może dzierżawić pojazd. Która opcja jest lepsza i w jakich sytuacjach sprawdzają się poszczególne rozwiązania? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Na czym polega dzierżawa śmieciarki?

Dzierżawa, czyli inaczej wynajem śmieciarki, przynosi korzyści przede wszystkim na dwóch polach: kosztów oraz odpowiedzialności za stan techniczny pojazdu. Jest to niewątpliwie tańsza opcja niż zakup maszyny i w wielu przypadkach naprawdę się opłaca. Poza tym to właściciel śmieciarki odpowiada za jej ewentualne serwisowanie czy przechowywanie. Co więcej, kiedy pojazd nie jest już potrzebny, wystarczy oddać go do firmy oferującej dzierżawę. Nie trzeba zatem samodzielnie zajmować się jego sprzedażą lub bezpieczną utylizacją przeprowadzoną zgodnie z przepisami.

Oczywiście wynajmujący ma nie tylko prawa, ale również obowiązki. Decydując się na dzierżawę śmieciarki, trzeba pamiętać o tym, aby korzystać z niej zgodnie z przeznaczeniem oraz przestrzegając przepisów bezpieczeństwa. Klient nie może również wprowadzać zmian w stanie technicznym pojazdu bez zgody właściciela. Należy ustalić konkretne zasady użytkowania śmieciarki, tak aby móc się do nich stosować oraz unikać problemów.

Zakup czy dzierżawa – która opcja jest lepsza?

W ostatnim czasie rynek gospodarowania odpadami dynamicznie się zmienia. Modyfikacji ulegają między innymi ceny odbioru śmieci i zapotrzebowanie na ich wywóz. Utrzymanie kilku śmieciarek przy nagłej utracie zysków może być bardzo obciążające finansowo. Dlatego, choć czasem warto posiadać własne pojazdy, w wielu przypadkach o wiele lepszą opcją okaże się być dzierżawa. Zaletą zdecydowania się na nią jest również większa szansa na wygranie przetargów. Dzięki dzierżawie można w dowolnej chwili zapewnić sobie flotę zawierającą wystarczającą liczbę śmieciarek. Usługi tego typu oferuje między innymi firma PHU Impex. Wynajem może być świetną opcją również dla przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. Zakup śmieciarek wiąże się z dużymi kosztami, na które początkujące firmy zwykle nie mogą sobie pozwolić. Wynajem umożliwia z kolei zdobycie nawet większej liczby pojazdów bez konieczności przeznaczania ogromnych środków na ten cel. Nie ulega zatem wątpliwości, że w wielu przypadkach dzierżawa to bardzo dobra opcja.

Materiał partnera