rusztowanie

Nabycie rusztowań – zakup czy wynajem?

Budowa i remont, to tylko dwa z wielu przykładów, gdy niezbędne jest zastosowanie rusztowań. Dzięki nim praca na wysokościach przebiega sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Rodzaje rusztowań dostępnych na rynku umożliwiają łatwe dopasowanie tych konstrukcji pod kątem wykonywanych robót. Dlatego z wyborem najlepszego rozwiązania nie powinno być kłopotów. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rusztowania lepiej kupić, czy wynająć?

Jakie są korzyści z wynajęcia rusztowań?

Korzystanie z rusztowań to w wielu sytuacjach nie tylko wygoda, ale również konieczność, ponieważ szeregu prac budowlanych i remontowych nie sposób wykonać bez ich użycia. Dotyczy to nie tylko wielkich inwestycji budowlanych, lecz nawet znacznie mniejszych. Przykładem może być choćby wymiana dachu na budynku jednorodzinnym, czy malowanie elewacji. W takich sytuacjach wielu przedsiębiorców budowlanych, zamiast kupić rusztowania, woli je wynająć. Dlaczego w tych konkretnych przypadkach poleca się takie rozwiązanie, wyjaśnia ekspert firmy Euro Rusztowania z Wrocławia, która oferuje wynajem i sprzedaż wielu modeli rusztowań:

Korzystanie z wypożyczonych rusztowań to opcja, która cieszy się coraz większym powodzeniem. Szczególnie popularna jest wśród właścicieli małych i średnich firm budowlanych. Możliwość wynajęcia rusztowań sprawia, że nie muszą oni inwestować w ich zakup i wypożyczają je tylko wtedy, gdy wykonywane zlecenie obejmuje również prace na wysokości, a  dzięki szerokiej gamie dostępnych wariantów można wynająć rusztowania przeznaczone do konkretnych zadań. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że to firma świadcząca usługi wynajmu dostarcza rusztowania we wskazane miejsce, a także dokonuje ich montażu i demontażu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na podatkowy aspekt wynajmu rusztowań. Poniesione na ten cel wydatki przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć należny podatek.

Kiedy warto zainwestować w zakup rusztowań?

Kupno kompletnego systemu rusztowań to spory wydatek. Oczywiście jego cena zależy od wielu czynników m.in. rodzaju rusztowania, ilości modułów czy elementów dodatkowych. Jednak dla większych firm budowlanych może być to opłacalne. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze przy ciągłej eksploatacji początkowy koszt zakupu rusztowania, choć wysoki, amortyzuje się i finalnie jest bardziej ekonomiczny przy ciągłym użytkowaniu. Po drugie kupując rusztowania, firma nie musi oczekiwać na dostarczenie ich przez podmiot wynajmujący, a tym samym może działać bardziej efektywnie i elastycznie. Warto jednak pamiętać, że posiadanie rusztowania na własność to także wydatki, które trzeba ponosić. Obejmują one przede wszystkim konserwację i naprawę rusztowań oraz ich przechowywanie, poza tym trzeba też posiadać monterów z odpowiednimi uprawnieniami i wiedzą. Nie mniej jednak dla firmy dysponującej kapitałem oraz odpowiednią powierzchnią magazynową opcja zakupu jest warta rozważenia. 

Materiał partnera