maszyny budowlane

Nabycie maszyn budowlanych – nowe czy używane?

Maszyny budowlane to najważniejsze urządzenia na placu budowy. Mają duży wpływ nie tylko na jakość wykonywanych usług, ale również szybkość postępów i ogólne powodzenie inwestycji. Czy w związku z tym lepiej kupić nowe czy używane maszyny budowlane? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań oraz zdecyduj się na korzystniejszą opcję.

 

Zalety i wady nowych maszyn budowlanych

 

Sprzęt budowlany taki jak koparki, spycharki, ładowarki i inne to profesjonalne maszyny, których gabaryty nierzadko odzwierciedlają wysoką cenę. Dlatego też zakup maszyn budowlanych jest rozwiązaniem dla właścicieli dużych przedsiębiorstw. Niewątpliwie tego typu inwestycja jest korzystna dla firmy, w której sprzęt z najwyższej półki jest gwarancją dobrze wykonanych usług i tym samym zadowolenia klienta. Zakup maszyn wiąże się również z brakiem ograniczeń co do czasu użytkowania, tym samym firma może świadczyć usługi o dowolnych porach, w pełni dopasowując się do potrzeb i możliwości klienta. Kupując nowe maszyny budowlane (np. z fabryki XCMG-EUROPA z Nieborowa) właściciel ma gwarancję szybkiego świadczenia usług, jak również ich bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do używanego sprzętu, podczas zakupu nowych urządzeń istnieje mniejsze ryzyko awarii. W dodatku, jeśli taka wystąpi, to producenci często dają gwarancję na nowe koparki, ładowarki, spycharki i inne, co niweluje ryzyko opóźnień w wykonaniu usługi. Oprócz kosztu, który może stanowić dla wielu przedsiębiorców wadę tego sprzętu, taka inwestycja z pewnością zwraca się firmie. Dlatego, warto zastanowić się nad kredytem bądź leasingiem tego typu urządzeń i po latach mieć go na własność.

 

Czy warto kupić używane maszyny budowlane? – zalety i wady

 

Używane maszyny budowlane to świetne rozwiązanie dla średnich i małych przedsiębiorstw, dla których koszt tego typu urządzeń jest za duży. Warto jednak wziąć pod uwagę, że taki sprzęt może znajdować się w różnym stanie, dlatego też podczas zakupu należy zdecydować się tylko na maszyny, które będą w pełni sprawne i gotowe do pracy. Ponadto, przed transakcją warto dowiedzieć się jak najwięcej o historii eksploatacji oraz porównać ją ze stanem faktycznym koparki, spycharki, ładowarki bądź innej maszyny. Należy również podkreślić, że używane maszyny budowlane mogą posłużyć firmie krócej i częściej potrzebować serwisu oraz konserwacji, co zwiększy koszt ich użytkowania. Kolejnym minusem zakupu używanego sprzętu jest fakt, że najczęściej nie posiada gwarancji, dlatego też w razie awarii może spowodować opóźnienie wykonania usługi bądź konieczność rezygnacji z niej, co może być odebrane nieprofesjonalnie oraz wpłynąć negatywnie na dobre imię firmy.

Materiał partnera