Ulgi podatkowe dla nowych przedsiębiorców

Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy?

Założenie firmy to bardzo ważny krok, na który decyduje się coraz więcej osób. Początki nigdy nie są łatwe, dlatego prawo przewiduje określone ulgi podatkowe dla nowych przedsiębiorców. Na jakie zniżki mogą liczyć osoby, które dopiero założyły własną firmę i chcą rozwinąć jej działalność? Jak skorzystać z takich ulg i komu dokładnie one przysługują?

Działalność nierejestrowana

Z działalności nierejestrowanej mogą skorzystać osoby, które dopiero planują założenie firmy, ale muszą zgromadzić odpowiednią liczbę klientów. Dotyczy ona sytuacji, w której Twoje zarobki nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia. Taka opcja obejmuje wyłącznie osoby fizyczne, które nie prowadziły działalności gospodarczej po 30 kwietnia 2017 roku.

Zgodnie z założeniami rządowego pasa startowego dla początkujących firm, osoby, które osiągną zarobki przekraczające określoną kwotę, muszą założyć standardową działalność gospodarczą. Wówczas mogą one korzystać z preferencyjnych składek ZUS przez 2 lata.

Czasami warunki i zasady działania ulg podatkowych są zbyt skomplikowane dla młodych przedsiębiorców. Wówczas dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług kancelarii księgowo-podatkowych, które orientują się w ciągle ewoluującym prawie – mówi pracownik kancelarii Abacus.

Mały ZUS

Mały ZUS dotyczy niewielkich działalności gospodarczych, których dochód roczny nie przekracza 120 tysięcy złotych. Ulga ta obejmuje jedynie osoby, które prowadziły firmę już w poprzednim roku kalendarzowym. Wyliczanie składki jest bardzo indywidualne, a uzyskana kwota nie może przekroczyć 60% przeciętnego wynagrodzenia przewidywanego w danym okresie podatkowym. Nie może być ona również niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w miesiącu.

Z Małego ZUS-u nie skorzystają osoby rozliczające się w formie karty podatkowej, korzystając ze zwolnienia z VAT-u. Taka sama sytuacja dotyczy także osób świadczących usługi dla byłego pracodawcy, które pokrywają się z zakresem działań prowadzonej firmy.

Ulga na start

Ulga na start jest skierowana do przedsiębiorców, którzy mają już ugruntowaną pozycję na rynku, ale dopiero założyli rejestrowaną działalność. Przez pierwsze 6 miesięcy mogą oni korzystać ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenie społeczne. Po tym czasie możliwe jest rozliczanie dochodów firmy zgodnie z 2-letnim okresem preferencyjnych stawek, a następnie przejście na Mały ZUS.

Z ulgi na start mogą skorzystać osoby fizyczne, które rozpoczynają działalność gospodarczą po raz pierwszy lub po upływie minimum 60 miesięcy od zamknięcia poprzedniej firmy. Nie mogą one także wykonywać działań na rzecz byłego pracodawcy oraz podlegać ubezpieczeniu w KRUS.

Materiał partnera