ZUS dla nowych firm

Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy?

Założenie działalności gospodarczej to duży krok w życiu. Towarzyszy temu wiele niepewności związanej z inwestycją w swój własny biznes. Jednocześnie satysfakcja z byciem sobie szefem może rekompensować wszystkie początkowe trudności. Ponadto właściciel nowo powstałego biznesu może liczyć na znaczne ulgi podatkowe. Warto wiedzieć, z jakich ulg może skorzystać początkujący przedsiębiorca i jakie warunki musi spełnić, aby je uzyskać.

Jak mówi ekspert z Zarządzanie Biznes Finanse:

Ulgi podatkowe dla początkujących przedsiębiorców bardzo ułatwiają prowadzenie działalności w jej pierwszym okresie. Są nie tylko realną pomocą dla młodych firm, ale również dają poczucie bezpieczeństwa jej właścicielom. Niestety prawo podatkowe bywa mocno zagmatwane, szczególnie dla nowicjuszy. Warto w pełni zrozumieć wszystkie zasady przyznawania ulg nowym firmom, jeszcze zanim zdecyduje się na konkretny rodzaj działalności.

Mały ZUS dla nowych firm

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający swoją działalność po raz pierwszy może skorzystać z ulgi na start. Dzięki niej przez pierwsze 6 miesięcy działania firmy w ogóle nie płacisz składek ZUS. Obowiązuje jedynie składka zdrowotna. Po zakończeniu półrocznego okresu ochronnego opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne staje się obowiązkowe. Na szczęście młody przedsiębiorca może liczyć na niższą stawkę ZUS. Na podstawie przepisów o działalności gospodarczej działa tak zwany „mały ZUS plus”. Niższa składka dla nowych firm obowiązuje przez 2 lata. Po tym czasie przedsiębiorca zaczyna odprowadzać pełne składki. Ile wynosi mały ZUS w 2020? Po zsumowaniu stawki ubezpieczenia społecznego, składek: emerytalnej, rentowej, wypadkowej i dobrowolnej składki chorobowej –  mały ZUS wynosi 609, 14 zł.

Jak skorzystać z ulg dla nowych przedsiębiorców?

Należy pamiętać, że z preferencyjnych składek ZUS wykluczone są niektóre działalności gospodarcze. Z małego ZUSu nie skorzystają wspólnicy spółek jawnych, komandytowych, partnerskich i wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak skorzystać z ulg dla nowej firmy? W przypadku małego ZUSu należy pamiętać, że nie wystarczy samo zgłoszenie do ubezpieczenia. Należy złożyć odpowiedni formularz, a przy rejestracji podać konkretny kod tytułu ubezpieczenia. Warto skonsultować się ze specjalistą lub cały proces zakładania firmy powierzyć w ręce biura księgowego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że skorzystasz ze wszystkich możliwych ulg dla nowej firmy. Młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć nie tylko na preferencyjną stawkę składek ZUS, ale także na niższy podatek dochodowy. W pierwszym roku rozpoczęcia działalności CIT wynosi 9% podstawy opodatkowania dochodów. Ważne, że muszą to być przychody inne niż zyski kapitałowe. W dalszym okresie z niższej stawki podatkowej można nadal korzystać, jeżeli roczny przychód przedsiębiorcy będzie mniejszy lub równy 2 mln euro.

Materiał partnera