introligatornia

Na czym polegają usługi introligatorskie?

Przygotowywanie wydawnictw wszelkiego rodzaju, nie tylko książek, ale też magazynów czy katalogów, to skomplikowany i złożony proces obejmujący różne działania. Warto bowiem pamiętać, że wydanie publikacji to nie jedynie stworzenie treści, a następnie jej wydrukowanie – niezbędne są również prace introligatorskie. Na czym dokładnie polegają usługi introligatorskie?

Nowe oblicze Introligatorstwa

Introligatorstwo to dziedzina zajmująca się szeroko pojętym oprawianiem druków. Niegdyś pojęcie to odnosiło się do elitarnego rzemiosła – wykańczanie książek i innych publikacji wykonywano ręcznie, co wymagało niemal artystycznego zacięcia. Obecnie introligatorstwem nazywamy jeden z działów przemysłu poligraficznego. Chociaż jednak w celu wykonywania prac introligatorskich wykorzystuje się zaawansowane technologicznie maszyny, praca introligatora wciąż jest niezwykle istotna, a fachowiec z tego zakresu powinien dysponować doświadczeniem i umiejętnościami z zakresu wykańczania materiałów drukarskich. Współcześnie introligatorzy zajmują się oprawami i zdobieniami książek, a także materiałów reklamowych i dekoracyjnych, w tym albumów, katalogów, kalendarzy, notatników czy kart okolicznościowych, a nawet papierowych opakowań ozdobnych.

Zakres usług introligatorskich

Pod pojęciem usług introligatorskich rozumiemy różnego rodzaju działania, których celem jest stworzenie oprawy druku. Co dokładnie wchodzi w zakres tego rodzaju obsługi? Do zadań introligatora należy m. in.:

  • Falcowanie – zwane również złamywaniem, polega na składaniu papierowych arkuszy, przeważnie na pół, ale także na inne sposoby. W ten sposób uzyskuje się składkę o określonej ilości stron i wybranym ich formacie.
  • Sztancowanie – inaczej zwane wykrawaniem, to proces wykrajania arkusza w celu nadania mu konkretnego kształtu. Do sztancowania wykorzystuje się specjalne wykrojniki.
  • Bigowanie – polega na wykonywaniu specjalnych wgnieceń, dzięki którym późniejsze zginanie arkuszy odbywa się znacznie sprawniej.

Oprócz tego zakłady introligatorskie zajmują się również klejeniem, szyciem czy tłoczeniem. Obecnie świadczeniem usług introligatorskich bardzo często zajmują się renomowane drukarnie, czego przykładem jest Drukarnia AA Print z Mikołowa. Profesjonalnie wykonane czynności introligatorskie to podstawa efektownie prezentującej się publikacji.

Materiał partnera