szkolenia online

Na czym polegają szkolenia e-learningowe?

E-learning to nowoczesna technika szkolenia, które wykorzystuje szeroko pojęte media elektroniczne. Najczęściej naukę prowadzi się przez sieć internetową, a rzadziej także przez interaktywną telewizję. Wykorzystując e-learning, można prowadzić różnego rodzaju kursy bez konieczności wychodzenia z domu i bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Czym dokładnie są szkolenia w systemie e-learningu? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

E-learning – podstawa nowoczesnego nauczania

Przewagą e-learningu nad tradycyjnymi kursami jest fakt, że można z niego skorzystać w dowolnym momencie. Pozwala to ustalić swój indywidualny tok szkoleniowy, co dla wielu osób  jest niezwykle ważne. W ten sposób można dopasować kurs do codziennego grafiku bez konieczności wprowadzania zmian. Korzystając z e-learningu, można zyskać również dostęp do zamieszczonych w sieci dodatkowych materiałów, między innymi:

  • arkuszy ćwiczeń,
  • interaktywnych zadań.

Wiele firm szkoleniowych wykorzystuje tak zwany system blended-learning. Łączy on w sobie tradycyjną formę szkoleniową wraz z e-learningowymi kursami. Rozwiązanie tego typu jest niezwykle praktyczne między innymi podczas szkolenia ustawicznego kadry.

Nauczanie w systemie e-learningu doceniają nie tylko przez firmy korzystające z tego rozwiązania, organizując kursy. Pozytywnie oceniają go także sami uczestnicy szkoleń. Mają oni możliwość zdalnego brania udziału w wykładach, w terminie, który im najbardziej odpowiada i nie koliduje z codziennymi obowiązkami. Dodatkowo możliwość powrotu do slajdów e-learningowych pozwala na dogłębne zbadanie danego zagadnienia – podkreśla ekspert z Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „Supernauczyciel”.

Największe zalety e-learningu

Szkolenia w systemie e-learningowym to praktycznie same zalety. Możliwość udziału w takim kursie daje nieograniczone możliwości. Uczestnicy kursów zyskują:

  • elastyczny czas nauki,
  • dostosowane do swoich możliwości tempo,
  • dostęp do szerokiej bazy materiałów szkoleniowych,
  • dostęp do możliwości korzystania z zasobów audiowizualnych.

Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniej formy szkolenia. Zazwyczaj firmy, które oferują kursy online proponują zarówno zajęcia e-learningowe, jak i webinarne, czyli prowadzone na żywo przez trenera. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaka forma bardziej Ci odpowiada. Niektórzy wolą na spokojnie samodzielnie przeanalizować materiał krok po kroku.

Czy warto skorzystać ze szkoleń w trybie e-learningowym?

Szkolenia e-learningowe są przede wszystkim niezwykle wygodne ze względu na możliwość indywidualnego dopasowania ich trybu, co przekłada się na ich rosnącą popularność. Każdy tak naprawdę sam decyduje, o której godzinie odbędą się jego zajęcia. Dotyczy to kursów – z wyjątkiem webinarów prowadzonych na żywo. Te jednak zazwyczaj dostępne są w formie nagrań, które można później odsłuchać. E-learning nie wymusza również konieczności przemieszczania się. Wystarczy spokojne miejsce w zaciszu domowym i dostęp do sieci, aby zdobyć nowe umiejętności.

Materiał partnera