Usługi pogrzebowe

Na czym polegają przygotowania do pochówku?

Strata bliskiej osoby to traumatyczne przeżycie dla członków rodziny i najbliższych przyjaciół. Niezależnie od sposobu śmierci konieczne jest zadbanie o organizację uroczystości pogrzebowej. Jednym z najważniejszych elementów jest etap przygotowania do pochówku. Rodzina sama może zająć się ubiorem zmarłego. Zazwyczaj jednak jest to zbyt trudne i zadanie to spada na pracowników zakładu pogrzebowe. Jak wygląda taki proces?

Profesjonalne usługi pogrzebowe — Lublin

Odpowiednie przygotowanie ciała zmarłej osoby do uroczystości pogrzebowej to konieczność nie tylko ze względów sanitarnych, ale także szacunku dla człowieka, który odchodzi. Rodziny często pragną, aby podczas ostatniego pożegnania ukochanej osoby trumna pozostawała w czasie uroczystości otwarta. Dzięki temu najbliżsi mogą po raz ostatni pożegnać się ze zmarłym. Zadaniem wybranego przez rodzinę zakładu pogrzebowego jest przygotowanie zwłok do pochówku w taki sposób, aby widok zmarłego nie był obciążający dla uczestników uroczystości.

Pogrzeby — przygotowanie ciała przez tanatopraktora

Wskutek poważnego wypadku lub przebytej ciężkiej chorobie, bardzo często zmarły wygląda dużo gorzej niż gdyby odszedł w sposób naturalny. Dla rodziny i najbliższych może to być traumatyczny widok, dlatego dzięki zastosowaniu odpowiednich technik możliwe jest zrekonstruowanie wyglądu zmarłego, aby przypominał osobę, jaką był za życia – podkreśla specjalista z firmy “HADES” Usługi Pogrzebowe.

Osobą, która zajmuje się ciałem przywiezionym do zakładu pogrzebowego jest tanatopraktor. To od jego umiejętności zależy wygląd zmarłego podczas ceremonii pochówku. Podczas przygotowywania zwłok, specjalista wykorzystuje specjalne techniki kosmetyczne. Mają one na celu przywrócenie naturalnego wyglądu.

Odpowiednie przygotowanie ciała zmarłego do pogrzebu to nie tylko zastosowanie specjalnych metod. Zabiegi muszą być wykonane z szacunkiem dla osoby zmarłej, dlatego to, kto będzie zajmował się przygotowaniem do pogrzebu, nie może być kwestią przypadku.

W jaki sposób przygotowuje się ciało zmarłego do wystawienia w trumnie?

Do głównych zadań tanatopraktora jest poprawa wyglądu ciała, nawet w przypadku bardzo dużych zmian związanych z rodzajem śmierci. Jest to niezwykle istotne dla rodziny osoby zmarłej, która zapamięta ją w bardzo dobrej formie. Odpowiednie przygotowanie do uroczystości pogrzebowych przebiega w kilku etapach:

  • mycie ciała – wykonywane jest czyszczenie oraz dezynfekowanie; podczas tego etapu usuwane są wszystkie pozostałości po leczeniu w szpitalu, czy wypadku,
  • ubranie ciała – po umyciu ciała, tanatopraktor ubiera je w dostarczone przez rodzinę zmarłego elementy garderoby; najczęściej wykorzystuje się ubrania z długim rękawem i nogawkami, gdyż pozwala to zakryć wszelkie rany oraz plamy opadowe,
  • kosmetyka ciała – na typ etapie specjalista zamyka oczy oraz usta zmarłego, oraz wykonuje makijaż, który ma przywrócić naturalny wygląd.

W sytuacjach, kiedy ciało jest bardzo mocno poturbowane, najczęściej wskutek wypadku samochodowego, tanatopraktor wykonuje rekonstrukcję zwłok. Rodzina zmarłego może również zawnioskować o zabalsamowanie, które wstrzymuje rozkład.

Materiał partnera