Czyszczenie rur metodą WUKO

Na czym polega udrożnianie ciśnieniowe kanalizacji?

Systemy oraz sieci kanalizacyjne są obecne praktycznie wszędzie. Nierzadko jednak zdarza się, że w rurach kanalizacyjnych pojawia się zator, który powoduje awarię. Do niedawna rury udrożniano głównie metodą mechaniczną. Obecnie jednak rekomendowaną przez hydraulików metodą jest metoda ciśnieniowa, znana również jako metoda WUKO lub hydrodynamiczna. Co warto o niej wiedzieć i na czym ta metoda polega?

Czym jest ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji i jak się je przeprowadza?

Metoda ciśnieniowa opiera się na wykorzystaniu specjalistycznego pojazdu asenizacyjnego, znanego jako WUKO. Pojazd ten, dzięki wyposażeniu w specjalną pompę tłoczną oraz rury z dyszami czyszczącymi, znajduje szerokie zastosowanie w zwiększaniu przepustowości rur kanalizacyjnych. Po wprowadzeniu dysz do rur odpływowych pompa wypuszcza wodę pod wysokim ciśnieniem, sięgającym nawet 200 bar. Rotacyjne dysze dopasowują się do średnicy rury, rozbijając osady na całej jej powierzchni. W ten sposób wtłaczana woda eliminuje zator oraz czyści ściany rur z zalegających zanieczyszczeń, a nawet korzeni.

Metoda WUKO, wykonywana m.in. przez Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne Krzysztof Kubaś w Nowym Tomyślu, jest całkowicie bezpieczna dla środowiska. Dzięki zastosowaniu wysokiego ciśnienia nie ma konieczności stosowania dodatkowo żrących środków chemicznych. Jest również bezpieczna dla samej kanalizacji – ciśnienie wtłaczanej wody można regulować i tym samym dostosować nawet od przestarzałych rur. Precyzyjnie usunięte zanieczyszczenia trafiają do studni rewizyjnej, skąd pobierane są do zbiornika pojazdu WUKO. Oczyszczona tą metodą kanalizacja przez długi czas pozostaje drożna.

W jakich sytuacjach ciśnieniowa metoda udrażniania kanalizacji znajduje zastosowanie?

Ciśnieniowe udrażnianie kanalizacji z pewnością przyda się na wypadek awarii, nawet jeśli wydaje się ona niegroźna. Bez fachowej wiedzy oraz doświadczenia nie sposób ustalić dokładnej przyczyny awarii, ani jej usunąć. Jeżeli więc np. z rur wydobywa się nieprzyjemny zapach lub w instalacji sanitarnej woda spływa zbyt wolno, można już wezwać na pomoc specjalistów z pojazdem WUKO. Ponadto pojazd ten służy szeroko pojętej profilaktyce instalacji kanalizacyjnych. Regularne czyszczenie rur pozwoli na skuteczne zapobieganie awariom w przyszłości, a także utrzymać kanalizację w doskonałym stanie oraz pozytywnie wpłynie na higienę. Warto więc, zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w firmie, systematycznie korzystać z usług profesjonalnego pogotowia kanalizacyjnego.

Materiał partnera