szczotkowanie drewna

Na czym polega szczotkowanie drewna?

Szczotkowanie drewna polega na usunięciu z powierzchni drewna miękkich warstw, w wyniku czego uwydatniana jest struktura powierzchni. Jest to metoda postarzania drewna, popularna w nowoczesnych zakładach stolarskich. Szczotkowaniu poddawane są najczęściej płyty sosnowe i świerkowe, a także jesion i dąb. Drewno powinno cechować się zróżnicowaną twardością i widocznym rysunkiem słoi.

Jak przebiega proces szczotkowania drewna?

W dużych zakładach produkujących meble, szczotkowanie odbywa się w sposób zautomatyzowany. Jest to metoda wykorzystywana do produkcji rustykalnych mebli, paneli i parkietów, a także drzwi i ościeżnic. W ten sposób tworzone są także płyty meblowe, których używa się w dalszych etapach produkcji.

W profesjonalnych zakładach stolarskich szczotkowanie drewna wykonywane jest z użyciem szlifierki bębnowej dwuwrzecionowej. Jak podkreśla producent maszyn do obróbki drewna Prochera, pierwszym wrzecionem wyposażonym w szczotkę drucianą wykonuje się strukturę w drewnie. Drugie wrzeciono posiada szczotkę z tworzywa sztucznego, która zalana jest proszkiem ściernym i pozwala na wykończenie oraz wygładzenie szczotkowanej powierzchni. W maszynach wyposażonych w trzy wrzeciona, drewno poddawane jest dodatkowo obróbce szczotką z płótnem ściernym, co pozwala na podkreślenie struktury słoi.

Końcowym etapem szczotkowania jest czyszczenie powierzchni z kurzu i pyłu, który pozostał na powierzchni po procesie szlifowania. Następnie drewno poddawane jest olejowaniu za pomocą specjalnej nakładarki oleju. Walec równomiernie nanosi substancję na drewnianą powierzchnię, a dzięki miękkim gąbkom olej dokładnie wnika w wykonaną strukturę. Wał cylindryczny wykonany ze specjalnego włosia ujednolica powierzchnię i dodatkowo wciera olej w materiał.

Samodzielne szczotkowanie drewna

Szczotkowanie można przeprowadzić samemu, chcąc odnowić stary mebel i nadać mu rustykalnego charakteru. Konieczne jest jednak dokładne rozkręcenie wszystkich elementów mebla i usunięcie starych powłok lakieru. Postarzanie powierzchni drewnianych można wykonywać z użyciem narzędzi ręcznych i elektronarzędzi. Strukturę wykonuje się z wykorzystaniem szlifierki kątowej wyposażonej w szczotkę drucianą. Żłobienie należy prowadzić wzdłuż słoi, a następnie wygładzić bruzdy za pomocą szczotki nylonowej. Dla podkreślenia efektu, bruzdy w drewnie można poprawić dłutem lub nożem. Ostatnim etapem jest impregnowanie powierzchni. Olej lub farbę trzeba równomiernie rozprowadzić i wetrzeć w nawierzchnię.

Materiał partnera