Serwis ekspresu do kawy

Na czym polega serwis ekspresu do kawy?

Regularne serwisowanie ekspresu do kawy gwarantuje prawidłowe działanie sprzętu. Zaniedbania prowadzą do powstawania usterek i konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw. Dobry stan techniczny maszyny wpływa również na smak i jakość przygotowanej w niej kawy. Nawet jeśli samodzielnie dbasz o higienę swojego urządzenia, raz na czas warto oddać go w ręce specjalistów, którzy dokonają kontroli jego funkcji i zlikwidują uciążliwe zanieczyszczenia.

Przebieg konserwacji ekspresu do kawy

Dobry serwis ekspresu do kawy można rozpoznać po tym, jakie czynności zostały wykonane podczas konserwacji sprzętu. Maszyna powinna zostać poddana uważnemu przeglądowi, dokładnemu czyszczeniu i odkamienianiu. Serwisanci przeprowadzają:

  • regulację młynka i oczyszczanie jego żaren z resztek zmielonej kawy;
  • odkamienianie podzespołów urządzenia w specjalnym roztworze;
  • oczyszczanie zespołu zaparzającego i smarowanie go olejem spożywczym;
  • wymianę uszczelnień, które odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia podczas parzenia kawy w ekspresie;
  • kontrolę zaworów ciśnieniowych, czujników temperatury i przepływomierza. 

Odpowiednio przeprowadzony serwis ekspresu jest szczególnie ważny dla zdrowia użytkowników sprzętu – oleisty osad i inne zanieczyszczenia, zalegające w podzespołach urządzenia, tworzą środowisko do rozwoju bakterii i pleśni, które mogą być przyczyną wielu dolegliwości po spożyciu kawy (bóle brzucha, biegunki, wymioty). Nawet maszyny z automatycznym systemem czyszczenia wymagają gruntownej konserwacji przeprowadzonej przez specjalistów. Systematyczne serwisowanie zapewnia także większą wydajność sprzętu oraz wydłuża jego żywotność. 

Awarie ekspresów i ich naprawa 

Podczas przeglądu ekspresu do kawy może okazać się, że w urządzeniu pojawiły się usterki, które wymagają naprawy. Gdy fachowiec stwierdzi, że wada nie pozwala na użytkowanie sprzętu, nie należy ignorować diagnozy. Według specjalisty z serwisu CaffeTeam: Usterki poszczególnych części ekspresu obciążają pracę całego urządzenia. Bagatelizowanie nadmiernego zużycia lub innych uszkodzeń podzespołów często skutkuje poważną awarią maszyny, która może nie nadawać się już do naprawy. Wówczas pozostaje tylko zakup nowego sprzętu

Naprawa ekspresu wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi oraz prawidłowego rozmontowania urządzenia. Doświadczony specjalista przywróci sprzęt do pierwotnego stanu dzięki wymianie lub regeneracji uszkodzonych podzespołów. Autoryzowane serwisy zapewniają darmową wycenę zlecenia, oryginalne części zamienne oraz ekspresy zastępcze na czas naprawy. 

Materiał partnera