kastracja

Na czym polega różnica między kastracją a sterylizacją zwierząt?

Kastracja i sterylizacja to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinecie weterynaryjnym. Oba określenia używane są zamiennie przez właścicieli zwierząt, co jest często powielanym błędem. Na czym polega różnica między kastracją i sterylizacją? W poniższym artykule postaramy się to dokładnie objaśnić.

Różnica między sterylizacją a kastracją

Poza błędnie stosowanymi zamiennie określeniami kastracji i sterylizacji, panuje jeszcze jeden dodatkowy błąd związany z odróżnianiem tych zabiegów. Często można usłyszeć, że zabieg sterylizacji przeprowadzany jest u samic, a kastracji – u samca. Jest to oczywiście nieprawdą – zarówno zabieg sterylizacji, jak i kastracji może być wykonywany u zwierząt obu płci. Oba zabiegi mają na celu niedopuszczenie do rozrodu i wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Czym jednak dokładnie różni się kastracja od sterylizacji? Sterylizacja obejmuje podwiązanie nasieniowodów u samców lub jajowodów u samic, co zapobiega zapłodnieniu – komórki rozrodcze nie są w stanie się przemieszczać. Natomiast zabieg kastracji polega na wycięciu jąder u samców lub jajników u samicy. Kastracja wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie i zachowanie zwierząt, więc jest częściej wykonywana od sterylizacji. Co jeszcze warto wiedzieć o tych obu zabiegach?

Na czym polega sterylizacja?

Podczas zabiegu sterylizacji podwiązywane są u zwierząt gonady, czyli jajniki lub jajowody – w zależności od płci. Zabieg ten pozbawia możliwości rozrodczych, jednak nie zawsze jest skuteczny w 100%. U samców sterylizacja polega na tym samym, czyli podwiązaniu lub przecięciu nasieniowodów, które pozostają w organizmie łącznie z jądrami. W przypadku samic lekarz weterynarii pod premedykacją podwiązuje lub przecina jajowody, ale bez ich usuwania. Po zabiegu produkcja hormonów w organizmie zwierzęcia nadal występuje, co może prowadzić do wielu chorób i dolegliwości, takich jak nowotwory, stany zapalne czy torbiele. Po sterylizacji nie ustaje również ruja, która może nawet być bardziej bolesna.

Na czym polega więc kastracja?

Zabieg kastracji, w przeciwieństwie do sterylizacji, to w 100% pewna metoda pozbawienia możliwości rozrodczych zwierząt obu płci. Dodatkowo po kastracji hamowana jest produkcja hormonów, zmniejsza się ryzyko wystąpienia wielu chorób i przykre zachowania związane z rozrodem. Podczas kastracji pod znieczuleniem ogólnym usuwane są również organy rozrodcze –  macica i jajowody u samic, a u samców – nasieniowody i jądra. W celu wykonania zabiegu kastracji psa czy kota warto wybrać się do dobrej kliniki, takiej jak chociażby Wet Franciszek. Jeśli mamy wątpliwości co do zabiegu, warto o szczegóły dopytać lekarza. Zwróćmy zawsze uwagę, czy dokonujemy właśnie kastracji, która jest zabiegiem bezpiecznym i wpłynie pozytywnie na zdrowie naszego zwierzaka.

Materiał partnera