dofinansowania na montaż fotowoltaiki

Na czym polega program Mój Prąd?

Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych wynika nie tylko z możliwości obniżenia za rachunków za energię elektryczną, którą po jej montażu będzie ona produkować ze słońca. Dodatkowym motywatorem do decyzji o zainstalowaniu fotowoltaiki w przypadku gospodarstw domowych jest możliwość obniżenie kosztu jej montażu za pomocą dotacji z programu Mój Prąd? Na czym więc on polega, co obejmuje i jaka jest wysokość dotacji oferowanych w ramach niego?

Czym jest program Mój Prąd? 

Mój prąd to rządowy program skierowany do gospodarstw domowych, które chcą zamontować instalację fotowoltaiczną. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kV w naszym kraju oraz zwiększenie efektywności zarządzania wytwarzaną energią. Obecnie od 15 kwietnia do 22 grudnia 2022 roku trwa już 4 edycja tego programu, której zasady zostały dostosowane do nowych wytycznych związanych z rozliczaniem prosumentów przez zakłady energetyczne (net-bilingiem).

Co obejmuje dotacja z programu Mój Prąd?

W obecnie realizowanej 4 edycji programu Mój prąd dofinansowanie obejmuje już nie tylko instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW, ale także:

  • magazyny energii o pojemności nie mniejszej niż 2 kWh oraz w cenie nieprzekraczającej 4000 złotych za 1 kWh, 
  • magazyny ciepła, w postaci między innymi zasobników c.w.u zasilanych przez pompy ciepła lub kotły elektryczne,
  • systemy zarządzania energią elektryczną HEMS/EMS. 

Ile można uzyskać dofinansowania na montaż fotowoltaiki z programu Mój Prąd 4.0?

Aktualna wersja programu Mój Prąd 4.0 pozwala na uzyskanie dofinansowania w wysokości nawet 20 500 złotych. Obecne zasady przyznawania dofinansowania są jednak nieco bardziej skomplikowane niż w poprzednich edycjach, dlatego warto wybierać firmy instalujące fotowoltaikę, takie jak GRUND Instalacje, które pomogą we wszystkich formalnościach. Dokładne kwoty dofinansowania możliwe do uzyskania w ramach programu Mój Prąd 4.0 wynoszą natomiast:

  • do 4000 zł na samą instalację fotowoltaiczną,
  • do 5000 zł na instalację fotowoltaiczną, która ma być połączona z innymi elementami objętymi dofinansowaniem, np.: magazynem energii, 
  • do 7500 zł na magazyn energii elektrycznej,
  • do 5000 zł na magazyn ciepła,
  • do 3000 zł na system zarządzania energią HEMS/EMS (o ile wraz z nim zostanie zakupiony magazyn ciepła lub energii elektrycznej). 

Montując więc instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii oraz systemem zarządzania energią łączna kwota dofinansowania może wynosić maksymalne 20 500 zł.

Materiał partnera