Kremacja

Na czym polega proces kremacji zwłok?

Po śmierci bliskiej osoby konieczne jest pochowanie jej ciała. W ostatnim czasie coraz bardziej powszechną formą pochówku jest kremacja zwłok. Polega ona na spopieleniu ciała zmarłego, które następnie zostaje pochowane w urnie pogrzebowej. Poniżej sprawdzamy, jak wygląda proces kremacji ciała zmarłej osoby i co należy wykonać przed kremacją zwłok. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Jak wyglądają przygotowania do kremacji?

Decyzja o kremacji zwłok może zostać podjęta jeszcze za życia przez osobę zmarłą, a niekiedy jest ona podejmowana przez najbliższą rodzinę zmarłego. Należy jednak pamiętać o tym, że przed spopieleniem ciała niezbędne jest dostarczenie potrzebnych dokumentów do wybranego zakładu pogrzebowego. Ważne jest, aby przygotować akt zgonu i pisemną zgodę rodziny na kremację ciała zmarłego.

Co więcej, przed kremacją zwłok ważne jest też wybranie odpowiedniej urny pogrzebowej, w której spoczną prochy zmarłego. Istotne jest, aby na tym etapie również wziąć pod uwagę preferencje osoby zmarłej, a jeśli nie jest to możliwe- jej najbliższej rodziny.

Po wybraniu urny i dokonaniu niezbędnych formalności, ciało osoby zmarłej transportuje się do krematorium. Warto tę czynność zlecić zaufanej firmie, takiej jak na przykład Zakład Pogrzebowy Szadkowski, który oferuje transport zwłok, ale też zapewnia pomoc w dokonaniu formalności i organizacji pogrzebu.

Przebieg procesu kremacji zwłok

Po przetransportowaniu ciała osoby zmarłej do krematorium należy odpowiednio przygotować ciało do spopielenia. Zamarły zostaje ubrany w odzież wykonaną z naturalnych materiałów lub jest on owijany w specjalny całun. Istotne jest, aby tkaniny, w których zmarły zostanie skremowany, były wykonane z materiałów, które również ulegną spopieleniu. Co więcej, zmarły musi zostać pozbawiony wszelkich metalowych dodatków, biżuterii, czy też zegarka.

Kolejnym etapem jest umieszczenie zwłok w specjalnej trumnie kremacyjnej, całkowicie wykonanej z drewna i pozbawionej wszelkich lakierowanych elementów. Następnie trumnę z ciałem umieszcza się w piecu kremacyjnym, który nagrzewa się do temperatury 800-1200 stopni Celsjusza. Jest to odpowiednia temperatura, w której zwłoki ulegają spopieleniu bez udziału ognia.

Należy również dodać, że cały proces kremacji zwłok jest starannie monitorowany i regulowany przez system komputerowy, który czuwa nad właściwą temperaturą powietrza i zapisuje dokładny czas trwania kremacji. Proces ten trwa od 2 do 3 godzin, a końcowym etapem jest rozdrobnienie spopielonego ciała przez specjalny młynek i umieszczenie prochów w szczelnie zamykanej urnie.

Materiał partnera