cięcie wodą waterjet

Na czym polega proces cięcia wodą?

Proces cięcia wodą to nowoczesna metoda komputerowa, która opiera się na pracy maszyny CNC (Computerized Numerical Control). Pozwala przecinać cały materiał, a także wycinać w nim konkretne kształty o skomplikowanym wzorze. Cięcie wodą może przebiegać za pomocą narzędzia tnącego (strumienia wody), które jest połączone ze ścierniwem i poddawane działaniu wysokiego ciśnienia. Dużą zaletą tego procesu jest fakt, że nie wymaga ingerencji w zewnętrzną część materiału. W trakcie pracy maszyna CNC nie emituje także szkodliwych pyłów, a sam proces jest bardzo ekonomiczny i dokładny. Czym wyróżnia się proces cięcia wodą?

Cięcie wodą – jak przebiega?

Wycinarka CNC jest maszyną, która gwarantuje powtarzalność wycinanych elementów. Dzięki temu cały proces wyróżnia się wysoką jakością produkowanych elementów. Maszyna CNC współgra z pompą wysokociśnieniową i posiada dodatkową dyszę z głowicą tnącą, która ustawiona jest prostopadle do powierzchni materiału, jaki poddawany jest obróbce. Materiał ten układa się na stole roboczym, który następnie zanurzany jest w wodzie, aby zminimalizować hałas. Cięcie wodą i waterjet (maszyna CNC) przekazują więc strumieniowi cieczy energię kinetyczną. Strumień na skutek zasysania ścierniwa formuje się w strugę w dyszy. Następnie może wydostawać się na zewnątrz przez otwór o niewielkiej średnicy. Energia zamienia się na energię potencjalną i może przecinać dany materiał.

Zalety cięcia wodą

Cięcie wodą to bardzo precyzyjny proces, który pozwala uzyskać nawet najdrobniejsze detale wyciętych elementów. W trakcie cięcia wodą materiał nie nagrzewa się, dzięki czemu można przecinać stal hartowaną i trudnościeralną. Proces nie prowadzi także do termicznego odkształcania przecinanej krawędzi. Na uwagę zasługuje także fakt, że cały proces jest sterowany komputerowo, dzięki czemu można cieszyć się powtarzalnością produkowanych elementów, wysoką jakością i szybkością obróbki każdego materiału. Uniwersalny proces cięcia wodą oferuje m.in. przedsiębiorstwo LOKO, w którym stosuje się specjalistyczne maszyny CNC.

Dlaczego warto korzystać z procesu cięcia wodą?

Proces cięcia wodą pozwala uzyskać równe, gładkie krawędzie materiału. To także sposób na przecinanie nawet najgrubszych materiałów. Poza tym technika ta nie opiera się na efekcie termicznym, dlatego też zapewnia 100% bezpieczeństwa. Dzięki swoim zaletom cięcie wodą jest więc jedną z najbardziej precyzyjnych metod, które umożliwiają przecinanie materiału. Użytkownik może uzyskać dowolny kształt i detale do precyzji 0,5 mm.

Materiał partnera