zamiatanie mechaniczne

Na czym polega mechaniczne zamiatanie?

Prace porządkowe mają istotne znaczenie dla utrzymania estetyki i higieny terenów zewnętrznych. Wraz z postępem technologicznym coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania wspierające mechanizację w przestrzeni publicznej, dzięki czemu prace porządkowe wykonywane są szybciej i dokładniej. Przykładem takich usług jest mechaniczne zamiatanie. Na czym dokładnie ono polega?

Zamiatanie mechaniczne, czyli jakie?

Utrzymanie terenów zewnętrznych w czystości wymaga przeprowadzania regularnych prac konserwacyjnych i porządkowych. Ogromne znaczenie dla estetyki i higieny miast ma czystość jezdni i chodników. Należy przy tym zaznaczyć, że nie można się tu zdać się na działanie deszczu. Opady faktycznie przyczyniają się bowiem do wypłukiwania różnego rodzaju nieczystości, np. z nierówności czy szczelin w chodnikach, ale zabrudzenia te finalnie i tak osadzają się na ulicach. Aby skutecznie je usunąć, wykorzystuje się specjalne zamiatarki, czy to samojezdne, czy też ciągnione. Standardowo maszyny te wyposażone są w szczotki, dzięki którym możliwe jest zgarnianie zanieczyszczeń z powierzchni ulic. Oprócz tego zamiatarki posiadają również specjalne pojemniki, do których trafiają zebrane odpady. Dzięki temu można usunąć z ulic m.in. piasek, sól, liście, niedopałki papierosów i inne zanieczyszczenia. Dodatkowo możliwe jest również doposażenie urządzenia w zbiornik wody i system zraszania, dzięki czemu można na bieżąco zarówno czyścić szczotki, jak i myć powierzchnię, skutecznie zapobiegając kurzeniu się jej w trakcie pracy zamiatarki. Do zalet tej metody mechanizacji prac porządkowych należy przede wszystkim ograniczenie kosztów robocizny przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności oraz precyzji zamiatania. Usługi tego typu oferowane są przez nowoczesne firmy sprzątające, czego przykładem jest Konbrud z Gdańska.

Zastosowania zamiatania mechanicznego

Gdzie i kiedy wykorzystuje się zamiatarki? Zamiatanie mechaniczne należy do sezonowych prac wykonywanych przede wszystkim po okresie zimowym, kiedy na ulicach zalegają zanieczyszczenia po stopieniu się śniegu, szczególnie pozostałości po zabezpieczeniu jezdni piaskiem oraz solą. To również skuteczny sposób na uporządkowanie terenów w sezonie jesiennym, gdy jezdnie i chodniki pokryte są opadającymi liśćmi. Poza głównymi ulicami i chodnikami zamiatanie mechaniczne wykorzystuje się również w przypadku parkingów, placów, tuneli oraz innych terenów zewnętrznych. To skuteczny sposób na przywrócenie porządku i zachowanie walorów estetycznych w przestrzeni publicznej.

Materiał partnera