lakierowanie proszkowe

Na czym polega lakierowanie proszkowe?

O to, aby elementy wykonane z metalu zawsze dobrze się prezentowały, trzeba szczególnie zadbać. Nie wystarczy w tym celu wykorzystać tradycyjnych farb czy lakierów. Istnieją metody, które gwarantują nie tylko osiągnięcie pożądanych walorów wizualnych, ale także trwałość koloru. Dlatego też, aby starannie wykończyć metal, wykorzystuje się metodę lakierowania proszkowego.

Lakierowanie proszkowe – co to takiego?

Lakierowanie proszkowe polega na nanoszeniu specjalnego rodzaju farby na powierzchnię elementu wykonanego z metalu. Metoda ta, mimo tego, że jest stosunkowo młoda, zdobyła już dużą popularność.

Farba pokrywająca metal ma konsystencję proszku. Nakłada się ją z wykorzystaniem natrysku elektrostatycznego bądź elektrokinetycznego. Służą do tego specjalne pistolety. Dzięki temu trwale przyczepia się ona do malowanego elementu.

Zanim przedmiot będzie mógł zostać poddany lakierowaniu proszkowemu, musi zostać odpowiednio przygotowany. Usuwa się z niego resztki farby, ślady rdzy i dokładnie oczyszcza, a jego powierzchnia zostaje wytrawiona lub jest śrutowana.

Lakierowanie nie kończy się na samym nałożeniu lakieru na metal. Po zakończeniu pracy pistoletem natryskowym element taki umieszcza się w piecu. Temperatura wynosząca tam ok. 180°C – 200°C sprawia, że proszek zostaje roztopiony i dochodzi do jego polimeryzacji. Natomiast sam lakier jest od tej chwili wyjątkowo trwały.

Lakierowanie proszkowe można wykorzystać w przypadku elementów wykonanych z mosiądzu, aluminium, stali czy żeliwa. Staranne oczyszczenie powierzchni, dokładne nałożenie warstwy proszku, a następnie utrwalenie jej w piecu powoduje, że kolor jest wyjątkowo trwały i odporny na działanie szeregu czynników” – mówi ekspert z firmy Vi-Kolor.

Zalety i zastosowanie lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe jest przyjazne środowisku, gdyż nie wymaga używania rozpuszczalników oraz rozcieńczalników. Tak wykończona powierzchnia metalu jest zabezpieczona przed korozją, czynnikami atmosferycznymi oraz chemicznymi. Można w ten sposób zamaskować defekty znajdujące się na przedmiotach z metalu. Ponadto na uwagę zasługuje estetyczny aspekt lakierowania proszkowego. Na powierzchni pokrytej warstwą lakieru nie pojawiają się pęknięcia, pęcherzyki oraz zacieki.

Lakierowanie to jest metodą wszechstronną, gdyż elementom z metalu można nadać dowolną barwę z palety kolorów RAL. W ten sposób zostaje wykończona stolarka okienna, drzwiowa, meble ogrodowe, regały czy oprawy oświetlenia. Lakier w proszku stosuje się też w przypadku malowania akcesoriów samochodowych oraz rowerów.

Materiał partnera