kosmetyka pośmiertna

Na czym polega kosmetyka pośmiertna?

Kosmetyka pośmiertna to rzadko poruszany, ale niewątpliwie bardzo ciekawy temat. Zdarza się bowiem, że ciało zmarłej osoby jest uszkodzone, w dużej mierze niekompletne lub ma widoczne oznaki choroby. Wówczas bez odpowiednich zabiegów nie mogłoby być ono wystawione na widok publiczny. Na czym dokładnie polega kosmetyka pośmiertna i kiedy znajduje ona swoje zastosowanie?

Czym jest kosmetyka pośmiertna?

Kosmetyka pośmiertna, zwana także tanatokosmetyką, to szereg zabiegów rekonstrukcyjnych i kosmetycznych, które mają na celu zamaskowanie uszkodzeń i zmian na ciele zmarłego. Jej zadaniem jest przygotowanie zwłok do wystawienia na widok publiczny, co jest popularną praktyką podczas wielu ceremonii. Cały proces powinien jednak przebiegać w sposób zgodny z określonymi zasadami, które regulują przepisy obowiązujące w Polsce.

Zabiegi kosmetyki pośmiertnej

Dziedzina kosmetyki pośmiertnej bazuje na wielu zabiegach mających na celu przywrócenie odpowiedniego wyglądu zmarłemu. Pierwszym krokiem jest odpowiednia dezynfekcja zwłok, a następnie wprowadzenie płynów odkażająco-konserwujących. Ich zadaniem jest ożywienie twarzy i nadanie koloru skórze poprzez rozprowadzenie substancji po układzie krwionośnym. Na kolejnych etapach ciało jest myte, golone i strzyżone. Profesjonaliści nie zapominają także o obcięciu paznokci.

Jeśli konkretna osoba zmarła w wyniku wypadku lub podobnego zdarzenia, często istnieje konieczność uzupełnienia utraconych części ciała. Obecnie można odtworzyć niemal każdy fragment, od oczu, przez uszy, aż po palce. Zdarza się nawet, że specjaliści decydują się na skorzystanie z fantomów lub samodzielne odlanie poszczególnych kończyn.

Odtwarzanie utraconych fragmentów ciała czasami jest niezbędne. Niektóre osoby umierają w drastyczny sposób, a ich ciała nie nadają się do pokazania bliskim bez zastosowania odpowiednich zabiegów. Rozwój tanatokosmetyki sprawił, że brak kończyn czy fragmentów twarzy przestał być problemem – tłumaczy specjalista z zakładu pogrzebowego Abba Pater.

Ostatnim etapem jest skorzystanie ze specjalnych kosmetyków odpornych na zmiany temperatur. Mają one za zadanie ukryć siniaki, plamy opadowe, otarcia i rany powstałe na chwilę przed śmiercią. Dzięki nim ciało może zostać wystawione na widok publiczny i wyglądać niemal tak samo dobrze, jak za życia osoby zmarłej. Jest to niezwykle istotne podczas ceremonii pogrzebowych z otwartą trumną.

Kiedy kosmetyka pośmiertna jest niezbędna?

Skorzystanie z kosmetyki pośmiertnej jest konieczne w sytuacji, gdy zmarły zginął w wypadku lub doznał poważnych uszkodzeń ciała na chwilę przed śmiercią. Podobnie jest również w przypadku utonięcia, hipotermii czy przewlekłych chorób. Na ciele bardzo często pojawiają się także pośmiertne sińce i plamy, a zastosowanie odpowiednich kosmetyków pozwala na ich skuteczne zakrycie.

Materiał partnera