gięcie blachy

Na czym polega gięcie blach CNC?

Przemysł nieustannie korzysta z wyrobów blaszanych. Są to bezcenne elementy, jednak aby były możliwe do użytku, trzeba zadbać o ich obróbkę. Blacha w pierwotnej formie jest rzadko wykorzystywana. Dlatego mnóstwo firm stawia na gięcie CNC, które jest niezawodną formą obróbki. CNC, czyli Computerized Numerical Control, a po polsku – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych – wiedzie prym na całym świecie. Na czym więc polega?

Gięcie blach CNC – co to jest?

Przemysł samochodowy, budowlany, a nawet AGD są ściśle związane z wyrobami blaszanymi. Czasami jednak trzeba nadać im konkretne, a nawet nietypowe kształty, aby były one możliwe do wykorzystania.

Gięcie blach CNC to nic innego jak proces kształtowania nowych przedmiotów. Jest to metoda plastycznej obróbki blachy z użyciem specjalistycznego urządzenia, czyli prasy krawędziowej. Dzięki temu gięcie blach CNC jest najskuteczniejsze, a żaden element nie ulega uszkodzeniu.

Prasa to niezwykle precyzyjna maszyna. Zazwyczaj ma wbudowany minikomputer CNC, dzięki któremu można zaprogramować proces produkcyjny. W ten sposób ludzka praca przy gięciu CNC jest praktycznie znikoma. Samo urządzenie funkcjonuje w powtarzalny sposób, ograniczając ryzyko błędu do minimum.

Ponadto możliwy jest konkretny rodzaj obróbki. Najczęściej w przypadku grubych blach gięcie wykonuje się na gorąco. W przypadku drobniejszych elementów, które są bardziej plastyczne, gięcie odbywa się z reguły metodą na zimno.

Zalety gięcia blachy CNC

Ta metoda z powodzeniem wykorzystywana jest na całym świecie. Specjaliści cenią ją za:

  • ekonomiczność,
  • redukcję kosztów,
  • sprawność,
  • bezawaryjność pras krawędziowych.

W dodatku materiały są od razu gotowe do użytku i nie wymagają dalszej obróbki.

Dzięki metodzie CNC bez przeszkód można wygiąć tysiące blach w taki sam sposób, z idealną wręcz precyzją. Odpowiednio zaprogramowany proces przebiega szybko, bez koniecznej interwencji pracowników. Tak naprawdę prasa krawędziowa wyręcza ich w żmudnej i powtarzalnej pracy. Dzięki temu redukcja kosztów jest naprawdę widoczna – ryzyko błędu jest praktycznie wyeliminowane, a urządzenie może zastąpić ludzi w męczącej pracy. Dzięki temu mogą oni wykazać się na innym, bardziej angażującym stanowisku.

Warto korzystać z usług sprawdzonych firm, zajmujących się gięciem blach CNC, tak jak PiShape, która dysponuje sprawdzoną prasą JORDI. Dzięki niej możliwe jest nawet przygotowanie wstępnej symulacji. Umożliwia to wprowadzenie niezbędnych korekt przed rozpoczęciem pracy.

Gięcie blach CNC jest niezawodną metodą obróbki, dzięki której sprawnie uzyskasz każdy wymagany przedmiot, w tym kątownik, prostownik, rurę, a nawet karoserię do samochodu. Z tego względu zawsze stawiaj na sprawdzone firmy, świadczące usługi gięcia CNC.

Materiał partnera