frezowanie metali

Na czym polega frezowanie metali?

Modyfikacja kształtów, rozmiarów i właściwości metalowych elementów jest możliwa dzięki obróbce metali. Od lat to jeden z najważniejszych przemysłowych procesów. Oczywiście obróbka składa się z kilku czynności, takich jak toczenie, gwintowanie, szlifowanie, czy frezowanie. To ostatnie odbywa się z wykorzystaniem frezarek. Sprawdź, na czym dokładnie polega.

Frezowanie metali – jak wygląda w praktyce?

Frezowanie to jeden z najważniejszych procesów obróbki metali. Polega na skrawaniu materiału w taki sposób, by przedmiot nabrał odpowiedniego kształtu, rozmiaru lub właściwości. Tak naprawdę frezowaniu można poddać wiele tworzyw, w tym drewno, ale najczęściej obróbka jest przeprowadzana na metalach – również aluminium.

Frezowanie metali to doskonała metoda na przerabianie różnych powierzchni, zarówno płaskich, jak i krzywoliniowych, brzegów gwintów, kół zębatych oraz wielu innych elementów. Cały proces przebiega po wprawieniu narzędzia obrabiającego (zazwyczaj wspomnianej frezarki) w ruch obrotowy lub posuwowy. Zęby frezu zagłębiają się w tworzywo i zdejmują z niego naddatek materiału, zamieniając go w wióry.

W efekcie powstaje przedmiot o wymaganych parametrach. Ten rodzaj obróbki stosowany na metalach, w tym aluminium i stali nierdzewnej, bardzo często jest przeprowadzany automatycznie. Jak to wygląda w praktyce?

Frezowanie metali CNC – jak przebiega?

W XXI wieku niezwykle popularną praktyką jest obróbka metali CNC – w tym frezowanie. To niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można seryjnie, szybko i taniej wyprodukować wiele elementów. Co istotne, także identycznych oraz w ogromnych ilościach.

Frezowanie CNC odbywa się z wykorzystaniem maszyn zaprogramowanych numerycznie. Proces przebiega następująco:

  • komputerowe projektowanie wyrobu,
  • przetworzenie projektu na program zrozumiały dla frezarki,
  • zaprogramowanie maszyny w postaci kodu alfanumerycznego,
  • wykonanie obróbki elementu.

– Współczesne urządzenia CNC nie muszą być programowane ręcznie, powszechnym rozwiązaniem jest automatyzacja tego procesu. Maszyny skutecznie nadzorują, by wszelkie błędy podczas obróbki były eliminowane, a ciągłość i powtarzalność pracy zapewniona. Wprowadzony kod alfanumeryczny jest przekształcany w konkretne kształty i formy przedmiotów – wyjaśnia specjalista z firmy ELANA PET.

Pieczę nad frezowaniem CNC sprawują wykwalifikowani operatorzy, którzy pilnują, by proces odbywał się zgodnie z planem. Dzięki temu klienci otrzymują nienagannej jakości wyroby w krótkim czasie.

Materiał partnera