Fracht morski

Na czym polega fracht morski?

Pomimo wielu innych metod transportowania towarów, które są szybsze od statków transport morski, którego historia sięga setek lat wstecz, wciąż nie traci na popularności. Wręcz przeciwnie, globalizacja rynków światowych doprowadziła bowiem do jego wzmożonego rozwoju. Na czym więc polega fracht morski i czy ogranicza się on wyłącznie do transportu towarów drogą morską?

Czym jest fracht morski? 

W dosłownym znaczeniu fracht morski oznacza opłatę za transport morski, której nazwa wywodzi się od frachtowców (statków handlowych), którymi przewożone były ładunki drogą morską. Współcześnie określa się nim jednak ogół transportu morskiego dokonywanego z portu do portu na trasach międzynarodowych. 

Proces frachtowania towarów składa się więc z kilku kroków:

  • zapakowania towarów i załadowania do kontenerów,
  • odprawy celnej w porcie pochodzenia, z którego ma wyjść ładunek,
  • transportu towaru do portu docelowego drogą morską na okręcie,
  • odprawy celnej w porcie docelowym. 

Rodzaje frachtu morskiego

Ze względu na różnorodność towarów transportowanych drogą morską, wyróżnia się kilka rodzajów frachtu morskiego. Najpopularniejsze z nich to natomiast: 

  • FCL (Full Container Load) – fracht kontenerowy przeznaczony do transportu dużych ładunków np. aut, załadowanych w kontenery o określonej wielkości, pojemności oraz masie dopuszczalnej,
  • LCL (Less than Container Load) – fracht drobnicowy polegający na załadowaniu kontenerów towarami należącymi do kilku różnych importerów,
  • Ro-ro (Roll on/Roll off) – polegający na transportowaniu drogą morską pojazdów załadowanych towarem.

Frachtowanie towarów to już nie tylko transport

Fracht morski jak już wcześniej wspomniano, składa się z kilku etapów. Dlatego też coraz częściej oferujące go firmy, takie jak zapewniająca transport morski Okmarit, nie ograniczają się wyłącznie do przewozu drogą morską ładunków z portu pochodzenia do portu docelowego. Świadczą one bowiem dodatkowo także usługi związane z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do odprawy celnej w obu portach, przygotowaniem ładunków do transportu, magazynowaniem towarów oraz usługi przeładunkowe nie tylko w portach, z których wychodzi towar, ale także tych docelowych, znajdujących się na całym świecie. 

Podsumowując, fracht morski polega na przewozie ładunków za pomocą okrętów, a także barek i pontonów między portami zlokalizowanymi na całym świecie. Jest on więc podstawą światowej gospodarki, bazującej na globalnym imporcie i eksporcie, dlatego też wciąż cieszy się niezmiennie tak dużą popularnością. 

Materiał partnera