totły na ekogroszek

Na czym polega ekologiczne ogrzewanie kotłem?

Ekologicznym ogrzewaniem można nazwać kocioł na paliwo o dużej wydajności i niewielkim wpływie na środowisko naturalne. Niektóre gatunki węgla mają niską wartość spalania, pozostawiają po sobie dużo popiołu i emitują mnóstwo zanieczyszczeń dostających się do atmosfery. Dlatego też prawo coraz bardziej restrykcyjnie podchodzi do sprzedaży tego rodzaju paliw.

Ogrzewanie domów jednorodzinnych a ekologia

Propagowane przez państwo ekologiczne ogrzewanie domów ma na celu zmianę świadomości społecznej oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Wiąże się to m.in. z powietrzem czystym od smogu. Problem ten jest szczególne uciążliwy na osiedlach domów jednorodzinnych, gdzie wciąż popularne są tzw. kopciuchy. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy kocioł będzie dobry dla środowiska, jest certyfikat EcoDesign. Posiadają go kotły, które wyróżniają się na tyle dobrymi wynikami podczas codziennej pracy, że zostały uznane za ekologiczne. Specjalista z firmy TOMIKO w Lisewie przypomina: Na ich zakup można otrzymać dofinansowanie z samorządowych programów lub ogólnopolskiego programu „Czyste powietrze”.

Rodzaje kotłów na biomasę

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w kwestii ekologicznego ogrzewania się kotły na biomasę. Zyskują one na popularności nie tylko ze względu na niski wpływ na środowisko, ale także przez niewysokie ceny ogrzewania. Biomasa to rodzaj paliw odnawialnych w krótkim okresie czasu. Jej spalanie powoduje dostawanie się do atmosfery dwutlenku węgla w takich ilościach, w jakich wcześniej rośliny pobrały ten gaz w procesie fotosyntezy. W efekcie nie ma to zbyt dużego wpływu na środowisko. Do urządzeń ekologicznych zaliczają się więc kotły na pellet drzewny, brykiet, słomę, ziarna zbóż, pestki itp. Jest to doskonała alternatywa dla kotłów na węgiel i drewno, które stopniowo będą usuwane z domów jednorodzinnych.

Zalety palenia ekogroszkiem

Ekogroszek jest paliwem węglowym o wysokiej kaloryczności i niskiej zawartości siarki. Charakteryzuje się dużą sprawnością spalania, co pozwala uzyskać niskie koszty ogrzewania domu. Oczywiście nie dotyczy to każdego rodzaju ekogroszku, ponieważ to paliwo także może być niezadowalającej jakości. Kotły na ekogroszek wyposażone są w podajnik, który uzupełnia się raz na kilka dni. Ilość odpadów jest niewielka, dzięki czemu nie trzeba ich usuwać codziennie. Ekogroszek to jedno z paliw, które nie ma znaczącego wpływu na atmosferę, dlatego spełnia wymagane normy ekologiczne wprowadzone w krajach Unii Europejskiej.

Materiał partnera