czyszczenie suchym lodem

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

Suchy lód to nic innego jak stała postać dwutlenku węgla. Jego granulat jest wykorzystywany w wielu branżach: przemysłowej, lotniczej czy gastronomicznej. Ze względu na swoje właściwości chłodzące suchy lód doskonale sprawdza się w oczyszczaniu trudno dostępnych miejsc, w którym zalegają zabrudzenia i osad. Dowiedz się, jak wygląda proces czyszczenia z jego wykorzystaniem.

Jak wygląda czyszczenie suchym lodem?

Metoda czyszczenia granulatem suchego lodu wymaga skorzystania z urządzenia miotającego sprężonym powietrzem. Taką usługę ma w swojej ofercie m.in. firma Koga. Technologia czyszczenia suchym lodem polega na:

  • aplikacji granulatu przy użyciu sprężonego powietrza,
  • obniżeniu temperatury czyszczonej powierzchni, z którą miał styczność suchy lód,
  • wykruszaniu się stwardniałych pod wpływem zimna zabrudzeń.

Proces wykorzystuje energię kinetyczną sprężonego powietrza i niską temperaturę suchego lodu. Jest to rodzaj sprzątania na sucho. Ta technika czyszczenia sprawia, że można bezpiecznie wykonywać czynności, także w pobliżu sieci elektrycznej.  Suchy lód nie topnieje, tylko zmienia swoją postać ze stałej w gazową, ulegając sublimacji.

Gdzie warto zastosować czyszczenie suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem to uniwersalna metoda, którą można zastosować w wielu miejscach. Doskonale sprawdzi się w:

  • warsztacie samochodowym, blacharskim i lakierniczym – można nią wyczyścić podwozie, karoserię, wnętrze pojazdu i silnik, bez obawy o zniszczenie uszczelek i elektroniki,
  • spawalni – z łatwością pozbędzie się zabrudzeń nawet ze stołu spawalniczego,
  • przedsiębiorstwie produkcyjnym, odlewniach i hutach – usunie resztki substancji i osadów, poradzi sobie również z gumowymi resztkami,
  • firmach budowlanych – w ten sposób można wyczyścić elewację, usunąć pleśń, także z drewna, a także oczyścić betoniarki i agregaty,
  • przedsiębiorstwach likwidujących szkody pożarowe – czyszczenie suchym lodem usuwa toksyczne odpady, przykre zapachy i sadzę.

Trudno wyliczyć wszystkie zastosowania czyszczenia suchym lodem, gdyż metoda jest na tyle bezpieczna, że można jej używać na każdej powierzchni.

Zalety czyszczenia suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem to bezpieczna alternatywa dla piaskowania, gdyż nie rysuje powierzchni ani nie powoduje pęknięć. Ze względu na brak wilgoci nie spowoduje namoknięcia ani pojawienia się rdzy. Metoda jest niezwykle precyzyjna, gdyż strumień powietrza kieruje granulat suchego lodu dokładnie w to miejsce, które wymaga czyszczenia. To także ekologiczny sposób na umycie praktycznie każdej powierzchni bez użycia jakiejkolwiek chemii.

Materiał partnera