Na czym polega czyszczenie metodą WUKO?

Metoda czyszczenia WUKO to jedna z metod czyszczenia kanalizacji, oferowanych przez firmy działające w branży wodno-kanalizacyjnej. Stanowi alternatywę dla najbardziej popularnego do niedawna czyszczenia mechanicznego. Czyszczenie WUKO polega na oczyszczaniu kanałów za pomocą techniki ciśnieniowej lub hydrodynamicznej. Na czym dokładnie polega i dlaczego jest nazwane takim mianem? Sprawdźmy, czym charakteryzuje się metoda WUKO i czy faktycznie pozwala na sprawne działanie instalacji.

 Charakterystyka czyszczenia metodą WUKO

Czyszczenie metodą WUKO bierze swoją nazwę od specjalistycznych pojazdów, które są wyposażone w pompę mającą za zadanie tłoczyć wodę pod dużym ciśnieniem. Aby mogło do tego dojść, do urządzenia podłącza się wąż ze specjalnie dopasowaną do średnicy rur głowicą. Jej wielkość jest też zależna od rodzaju zanieczyszczeń.

Można korzystać np. z dysz rotacyjnych, pozwalających rozbić stare osady wapienne, a nawet – usuwać korzenie! – komentuje nasz ekspert z firmy Gea-Nova.

Kiedy wąż zostanie wprowadzony w głąb przewodów, pojazd WUKO pompuje wodę. Strumień, który wypływa z węża pod ciśnieniem, jest w stanie rozdrobnić, a potem wypłukać wszystkie nieczystości, jakie nagromadziły się w rurach. Wszelkie osady, papiery, włókniny i inne odpady zostają skutecznie usunięte i trafiają do studni rewizyjnej. Stamtąd mogą być usunięte ręcznie albo za pomocą pompy, a na koniec trafiają do zbiornika samochodu WUKO.

Zalety czyszczenia metodą WUKO

Dlaczego warto zdecydować się na czyszczenie metodą WUKO? Korzyści z czyszczenia metodą WUKO to:

  • wysoka skuteczność,
  • uniwersalność – metoda WUKO sprawdza się zarówno w przypadku kanalizacji deszczowej, jak też instalacji sanitarnych. Nie ma znaczenia rozmiar rur ani poziom zamulenia,
  • bezinwazyjność – czyszczenie odbywa się bez użycia żrących środków chemicznych,
  • przyjazność dla środowiska,
  • bezpieczeństwo stosowania w piwnicach i pomieszczeniach magazynowych.

Czyszczenie metodą WUKO to, jak już wspomniano, metoda uniwersalna, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku wszelkiego rodzaju sieci zewnętrznych, w tym: pionów, wpustów ulicznych, przepompowni, separatorów tłuszczu, studni i kolektorów sieciowych. Można też zastosować mobilne urządzenia, które udrożnią kanalizację wewnętrzną.

Czyszczenie metodą WUKO pozwala zachować sprawną kanalizację, bez problemów z awariami i brakiem odpływu spowodowanego zapchaniem rur. Odpady przemysłowe i artykuły higieniczne wielokrotnie powodują takie niedogodności. Nie trzeba też obawiać się nieprzyjemnych zapachów – ciśnieniowo-hydrodynamiczne czyszczenie rur kanalizacyjnych perfekcyjnie wygarnia wszelkie zanieczyszczenia.

Materiał partnera