wynajem powierzchni magazynowej

Na co zwrócić uwagę, wynajmując magazyn dla firmy?

Zarówno małe sklepy, jak i supermarkety, firmy i duże korporacje stają przed wyzwaniem stworzenia optymalnych warunków umożliwiających przechowywanie towarów. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów prowadzących sprzedaż na większą skalę, gdzie konieczne jest dysponowanie osobnym magazynem. Korzystną opcją w takiej sytuacji jest wynajem powierzchni magazynowej. Jak znaleźć idealny magazyn?

Metraż i zagospodarowanie magazynu

Wynajem magazynu to tańsza i szybsza alternatywa dla budowy własnego obiektu. To znakomita opcja dla młodych i rozwijających się przedsiębiorstw, takich, którym zależy na elastycznej i kompleksowej obsłudze. Aby jednak wynajęcie powierzchni magazynowej faktycznie okazało się opłacalną inwestycją, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z kubaturą i wyposażeniem nowego obiektu.

Przede wszystkim istotne znaczenie ma wielkość magazynu, musi on bowiem pomieścić wszystkie produkty, również w przypadku skokowego zwiększenia liczby zamówień i dużej rotacji towaru. – Zaznacza przedstawiciel firmy DMT z Pruszkowa. – Warto przy tym zaznaczyć, że możemy zdecydować się na wynajem osobnego obiektu, ale często bardziej opłacalne okazuje się skorzystanie z usług większego centrum logistycznego, gdzie istnieje możliwość zajęcia powierzchni odpowiadającej aktualnemu zapotrzebowaniu.

Trzeba przy tym pamiętać, że niektóre produkty, takie jak żywność czy leki, wymagają przechowywania w kontrolowanej temperaturze. Wynajmując magazyn, warto zwrócić uwagę nie tylko na dostępny metraż i warunki, ale także na specyfikę systemu składowania oraz obecność rozwiązań z zakresu transportu wewnętrznego. Sprawdźmy, czy dany obiekt umożliwia składowanie palet i dysponuje urządzeniami przeznaczonymi do transportu bliskiego oraz pakowania.

Dodatkowe usługi

Korzystając z usług centrum logistycznego oferującego wynajem powierzchni magazynowej, możemy liczyć na kompleksową obsługę w zakresie nie tylko składowania towarów, ale też ich pakowania i logistyki. Renomowane firmy zapewniają profesjonalną pomoc przy paletyzowaniu, zabezpieczaniu towarów, a także ich rozdzielaniu i oznaczaniu. Dodatkowo nowsze magazyny wyposażone są również w informatyczne systemy zarządzania.

Co jeszcze?

Przy wynajmie magazynu warto zwrócić uwagę także na jego lokalizację oraz okoliczną infrastrukturę, która powinna odpowiadać potrzebom związanym z dostawami i wysyłką towaru. Warto przy tym zaznaczyć, że lokalizacja magazynu wiąże się z kolejnym istotnym kryterium wyboru takiego obiektu, a mianowicie z ceną. Zamiast korzystać z drogich powierzchni magazynowych w centrach miast, warto postawić na tańsze, ale znakomicie skomunikowane obiekty. Nawiązując do kosztów wynajmu, opłaca się korzystać ze wspomnianej wcześniej opcji, w której płaci się wyłącznie za realnie zajmowaną powierzchnię magazynową. Uwzględniając te kryteria, wynajem magazynu stanie się opłacalną inwestycją.

Materiał partnera