ekogroszek

Na co zwrócić uwagę, wybierając ekogroszek?

Montaż kotła na ekogroszek to wybór przyjazny środowisku i korzystny dla domowego budżetu. Oczywiście pod warunkiem, że uda ci się znaleźć dobrego dostawcę, oferującego wysokokaloryczne paliwo w dobrej cenie. Zakup workowanego ekogroszku jest niewątpliwie łatwiejszy niż tradycyjnego węgla luzem, jednak nie oznacza to, że przypadkowy wybór sprzedawcy jest bezpieczny. Dowiedz się, jak kupić dobry ekogroszek w uczciwej cenie.

Kupuj opał z legalnych źródeł

Jeśli pamiętasz czasy, w których węgiel kupowało się od pierwszej osoby, która podjechała na podwórko z przyczepą pełną węgla, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo pod względem jakości mogą różnić się poszczególne dostawy. Chociaż dziś czarny rynek handlu paliwami opałowymi jest mocno ograniczony, a legalnie działający sprzedawcy muszą spełniać konkretne normy jakościowe, wciąż zdarzają się sytuacje, w których węgiel zanieczyszczony jest popiołem, żużlem, a nawet kamieniem.

Najważniejszą kwestią podczas zakupu ekogroszku jest więc wybór sprawdzonego składu opału. Warto korzystać z usług firm o dużym doświadczeniu, gdyż wieloletnia obecność na rynku jest najlepszym dowodem zaufania klientów. Długi staż w branży to jednak nie wszystko. Sprzedawca powinien otwarcie informować o pochodzeniu swojego towaru, a na życzenie klienta przedstawić certyfikaty poświadczające jakość ekogroszku. Niektóre firmy, jak np. Energo, udostępniają wszystkie dane na temat sprzedawanych paliw opałowych, łącznie z wynikami badań laboratoryjnych, na swoich stronach internetowych, co niewątpliwie jest bardzo dobrą praktyką.

Parametry dobrego ekogroszku

Sporym ułatwieniem w ocenie jakości paliwa jest możliwość zakupu ekogroszku w workach, na których zawsze powinny znajdować się parametry opału. Informacje umieszczone na etykiecie pozwolą ci znaleźć paliwo rekomendowane przez producenta kotła lub samodzielnie dokonać najlepszego wyboru – o ile będziesz potrafił je odczytać i poprawnie zinterpretować. Spróbujmy krótko omówić znaczenie poszczególnych parametrów ekogroszku.

  • Uziarnienie, czyli wielkość ziaren węgla – w przypadku ekogroszku musi mieścić się w zakresie 5-25 mm.
  • Typ wyrażony liczbą – informuje o rodzaju węgla, z którego został wyprodukowany i sposobie spalania. Za najlepszy typ do spalania w piecach z podajnikiem uznaje się ten oznaczany liczbą 31.2. Jest to tzw. węgiel płomienny, który spala się łatwo i szybko, nie pozostawiając spieków (RI bliskie lub równe 0).
  • Zawartość popiołu, czyli części niepalnych – dla bezpieczeństwa kotła z podajnikiem należy stosować paliwa o jak najmniejszej zawartości popiołu (max. 10%).
  • Q, czyli wartość opałowa – wyrażana najczęściej w MJ/kg, opisuje kaloryczność ekogroszku. Dobrej jakości paliwo powinno mieć wartość opałową na poziomie przynajmniej 22 MJ/kg, ale im więcej, tym lepiej.
  • Zawartość siarki – parametr istotny ze względów ekologicznych, ale także trwałości kotła; zaleca się stosowanie ekogroszku o jak najmniejszej zawartości siarki.
  • Wilgotność – parametr szalenie istotny dla efektywności spalania; ekogroszek powinien być możliwie jak najsuchszy, aby energia cieplna nie była tracona na odparowanie wody.

Wymienione parametry ekogroszku wpływają nie tylko na jego jakość, ale i cenę. Zakup tony ekogroszku o niskiej wartości opałowej z pewnością będzie tańszy, niż tego o wyższym współczynniku Q, jednak warto rozważyć obie opcje. Wyższa kaloryczność opału oznacza więcej ciepła. Oznacza to, że koszt zakupu lepszego węgla zwróci się w trakcie sezonu grzewczego, ponieważ zużyjesz go po prostu mniej.

Materiał partnera