Biuro rachunkowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Każdy przedsiębiorca, bez względu na wielkość i zakres prowadzonej działalności gospodarczej, musi dbać o rzetelną ewidencję księgową i terminowe rozliczenia z fiskusem. Podczas gdy duże firmy w tym celu budują własne działy księgowości, małym i średnim przedsiębiorcom nie opłaca się zatrudnianie specjalistów od rachunkowości na pełen etat. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest współpraca z biurem rachunkowym.

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Księgowość od lat plasuje się w czołówce najczęściej outsourcowanych usług na polskim rynku B2B. Przeniesienie odpowiedzialności za prowadzenie ksiąg rachunkowych i rozliczenia z fiskusem na zewnętrzne przedsiębiorstwo ma swoje zalety, ale również wady. Do korzyści wynikających z takiego rozwiązania należy zaliczyć oszczędności – jak wspomnieliśmy już we wstępie, przedsiębiorca nie musi utrzymywać dodatkowego pracownika, ani inwestować w niezbędne wyposażenie i szkolenia (księgowy musi bezustannie poszerzać i aktualizować wiedzę ze względu na częste zmiany w przepisach prawa). Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy czują się komfortowo, dając osobom spoza firmy pełen wgląd w jej finanse. Dlatego tak ważne jest, by księgowy był godnym zaufania profesjonalistą. Jak go znaleźć?

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Skąd wiedzieć, że współpraca z konkretnym biurem księgowym będzie satysfakcjonująca? W biznesie zawsze trzeba kierować się zasadą ograniczonego zaufania, dlatego biuro rachunkowe trzeba po prostu sprawdzić. Do 2014 roku wystarczyło upewnić się, że księgowy ma certyfikat Ministerstwa Finansów; obecnie dokument nie jest wymagany. O kompetencjach księgowego pozytywnie świadczą dodatkowe uprawnienia, np. certyfikat biegłego rewidenta. Ważną wskazówką przy wyborze biura są też doświadczenia jego dotychczasowych klientów. Poprosiliśmy kilku przedsiębiorców z rejonu Dolnego Śląska o opinie na temat okolicznych księgowych. Wielu z nich poleciło nam usługi Biura Rachunkowego mgr. Jacka Zembatego w Bolesławcu. Jego klienci zwracali uwagę na profesjonalizm, a jednocześnie dużą elastyczność w obsłudze.

Zakres i sposób świadczonych usług nie jest przecież bez znaczenia. Szukasz pomocy wyłącznie przy składaniu rocznego zeznania podatkowego? Bieżącej obsługi księgi przychodów i rozchodów? A może potrzebujesz profesjonalnego doradztwa podatkowego oraz kompleksowej obsługi kadr i płac? Zanim podpiszesz umowę z biurem rachunkowym, koniecznie upewnij się, że zatrudnieni w nim księgowi są w stanie spełnić wszystkie twoje oczekiwania.

Materiał partnera