Mycie okien na wysokości

Mycie okien na wysokości. Zasady bezpieczeństwa

Czy czyszczenie zabrudzonych powierzchni bywa niebezpieczne? Jeśli mowa o myciu ulokowanych wysoko okien, to owszem! Zresztą prawie każda praca, którą wykonuje się na poziomie wyższym niż jeden metr od podłogi – jest uznawana za pracę na wysokości. Organizując ją należy zachować wszelkie, zalecane środki ostrożności. Jak prezentują się poszczególne zasady bezpieczeństwa w takim przypadku?

Co jest, a co nie jest pracą na wysokości?

Okazuje się, że nie wszystkie prace, które wykonuje się nad poziomem podłogi noszą tą samą nazwę. Pracą na wysokości nie określa się na przykład czynności, które odbywają się w pomieszczeniach osłoniętych ze wszystkich stron ścianami. Wskazanego nazewnictwa nie stosuje się też w przypadku powierzchni pierwotnie wyposażonych w zabezpieczające konstrukcje i urządzenia.

W każdym innym przypadku mówimy o pracy na wysokości, którą powinien wykonywać odpowiednio przygotowany i zabezpieczony pracownik. Do czynności tego rodzaju może być dopuszczony tylko ktoś, kto pozytywnie przeszedł badania z zakresu medycyny pracy. Jeśli zatrudniasz ludzi pracujących na wysokościach, pamiętaj, że fakt ten musisz podkreślić – zarówno w skierowaniu na wstępne, jak i okresowe badania pracownicze.

Bezpieczne mycie okien – specjalistyczny sprzęt i odpowiednio przygotowany pracownik

Mycie okien na wysokości wymaga dokładnego zapoznania się z instrukcję dotyczącą zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca zobowiązany jest do przedstawienia pracownikom wszystkim kluczowych informacji z tego zakresu. Musi też zapewnić im właściwą odzież roboczą i odpowiedni sprzęt. Tak, by kompleksowe sprzątanie powierzchni zewnętrznych było nie tylko bezpieczne, ale i skuteczne.

Praca na wysokości może wymagać użycia długiej drabiny, specjalnego pomostu, rusztowania, a nawet sprzętu alpinistycznego. Niezależnie od rodzaju wykorzystywanych akcesoriów, wszystkie muszą być sprawne, stabilne i w odpowiednim stanie technicznym. Wymaga się również, by były wyposażone w znak bezpieczeństwa i zawsze ustawione na stabilnym podłożu.

Ponadto pracownik, który myje okna na wysokości nie może tego robić przy złych warunkach pogodowych. Zasady bezpieczeństwa są w tym przypadku jasne, wymagające i niezwykle istotne. Nic więc dziwnego, że wielu pracodawców zamiast samodzielnie zatrudniać osoby sprzątające, woli skorzystać z oferty firmy zewnętrznej.

Z naszego doświadczenia wynika, że etatowe zatrudnianie osób zajmujących się sprzątaniem jest nieopłacalne. Z kolei współpraca z firmą specjalizującą się świadczeniem takich usług pozwala zaoszczędzić pieniądze. Właściciel przedsiębiorstwa ma też pewność profesjonalnego podejścia. My oferujemy sprzątanie terenów zewnętrznych i wewnętrznych, pielęgnację terenów, usługi dezynsekcji, a także usługi dodatkowe, w tym mycie okien na wysokości przy użyciu technik alpinistycznych – mówi przedstawiciel firmy sprzątającej EMKA PLUS.

Mycie okien na wysokości jest pracą niebezpieczną, wymagającą odpowiednich zabezpieczeń i umiejętności. Firmy zewnętrzne zatrudniają natomiast odpowiednio przygotowanych ludzi, co w oczywisty sposób wpływa na efektywność ich pracy, a przede wszystkim – bezpieczeństwo.

Materiał partnera