Mycie okien na wysokości

Mycie okien, a kwestie bezpieczeństwa

Mycie okien może być zaliczane jako praca na wysokościach – czyli taka, która jest wykonywana powyżej 1 metra od podłogi oraz gruntu. Tego rodzaju czynność stwarza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia – można się przechylić lub źle stąpnąć na parapecie. Właśnie dlatego należy zachowywać szczególną ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa. Jakich zasad bezpieczeństwa wymaga mycie okien na wysokości?

Mycie okien na wysokości – zasady bezpieczeństwa

Ze względu na wysokie ryzyko, mycie okien w biurowcach i innych obiektach przemysłowych przebiega zwykle pod nadzorem osób, które nie wykonują osobiście tej pracy. Pracownicy myjący okna są wyposażeni w ubrania ochronne i odpowiedni sprzęt zapewniający bezpieczeństwo. Niezbędne jest także przeszkolenie kadry w zakresie obsługi sprzętu, jak i konieczności korzystania z niego. Mycie okien wymaga m.in. wykorzystania drabiny, pomostu, rusztowania lub innego rodzaju podwyższenia. Sprzęt jest sprawdzany pod względem stabilności i może być używany wyłącznie zgodnie z instrukcją.

Mycie okien w obiektach przemysłowych może także wymagać użycia drabiny dostosowanej do specyfiki pracy. Z kolei podczas pracy na parapecie konieczne są dodatkowe zabezpieczenia takie, jak np. specjalne szelki lub pasy bezpieczeństwa.

Dlaczego warto zlecić mycie okien wykwalifikowanym firmom?

Firmy sprzątające mają możliwość mycia okien na każdej wysokości, ponieważ posiadają niezbędny sprzęt do pracy. Stosując specjalistyczne urządzenia zrobią to dokładnie – mają możliwość dotarcia do wszelkich zakamarków. Przed wyczyszczeniem przeszkleń fachowcy zawsze oceniają rodzaj, stopień i głębokość zanieczyszczeń, aby ustalić zasięg i środki chemiczne do prac. Specjaliści, dzięki odpowiednim środkom czyszczącym i narzędziom zadbają także o to, aby na tafli szkła nie powstały rysy i smugi. Okresowe mycie okien przez wykwalifikowane firmy pozwala zachować szklane tafle w pełni blasku na długi okres.

Jak mówi ekspert z firmy Sprzątającej Euro – Podłoga System, która oferuje profesjonalne mycie okien: Bezpieczeństwo i higiena pracy są bardzo istotne również przy myciu okien. Praca powinna być wykonywana zgodnie z przepisami i zasadami BHP. Pracownik musi mieć zapewnione bezpieczeństwo, aby nie uległ wypadkowi przy wykonywaniu tego typu czynności. Mycie okien i szyb na wysokości musi odbywać się także z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu, a pracownik powinien być zapoznany z ryzykiem zawodowym i zagrożeniami, które mogą wystąpić podczas pracy.

Mycie okien może kwalifikować się jako praca na wysokościach, która stanowi zagrożenie dla zdrowia osoby wykonującej tę czynność. Aby mieć pewność, że okna zostaną dokładnie i bezpiecznie wyczyszczone, warto zlecać to zadanie profesjonalnym firmom sprzątającym. Doświadczenie pracowników i niezbędny sprzęt do pracy to gwarancja fachowości.

Materiał partnera