technologia haftu komputerowego

Możliwości wykorzystania haftu komputerowego

Haft komputerowy to technologia, która zdobywa coraz większe uznanie. Nic dziwnego, ponieważ pozwala ona na szybkie, a zarazem efektowne ozdabianie i etykietowanie rozmaitych tkanin. Na czym jeszcze polega wyjątkowość tej metody i gdzie konkretnie można ją wykorzystywać? W jaki sposób wykonuje się haft komputerowy? Na te i inne pytania odpowiada nasz ekspert.

Charakterystyka haftu komputerowego

Haft komputerowy, zwany również maszynowym, to technologia łącząca funkcjonalność maszyny hafciarskiej (potocznie hafciarki) i komputera oraz – co oczywiste – ludzkiego mózgu, bo aby wszystko działało, jak należy, potrzebne są umiejętności i wiedza.

Współcześnie bardzo często haft wykonuje się właśnie wielogłowicowymi maszynami hafciarskimi sterowanymi przez wyspecjalizowane programy, działające w oparciu o projekt pliku graficznego. Jak to działa? Otóż program steruje hafciarką, układając ściegi w taki sposób, by idealnie odwzorować projekt.

W hafcie komputerowym często wykorzystuje się nicie poliestrowe lub wiskozowe, natomiast wszystko uzależnione jest od konkretnej firmy i od oczekiwań danego klienta.

Dlaczego właśnie haft komputerowy?

Haft komputerowy ma wiele zalet. Przede wszystkim warto wspomnieć o dużych możliwościach w zakresie wykonania oraz o wyjątkowej trwałości otrzymywanych haftów. Kolorowe nici używane w hafciarkach sprawiają, że można wykonywać w zasadzie dowolną gamę obrazów i napisów.  

Nie bez znaczenia jest również estetyka. Haft cyfrowy zaliczany jest do niezwykle efektownych – a to za sprawą wielogłowicowych maszyn, które pracują z dużą precyzją i finezją. Możliwości są ogromne, bo wyhaftować można zarówno wymyślne motywy roślinne z przejściami tonalnymi, jak i grafikę z metalizowanymi nićmi. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Kolejnym plusem będzie aspekt ekonomiczny. Dużo tańszym rozwiązaniem będzie zlecenie usługi haftu komputerowego w porównaniu z zamówieniem wykonania czasochłonnego haftu ręcznego lub nawet maszynowego bez wykorzystania technologii komputerowej.

Do jakich wyrobów haft komputerowy?

Dzięki haftowi komputerowemu można spersonalizować dowolny element odzieży, tak więc wiele firm decyduje się na takie rozwiązanie, chcąc dostarczyć swoim pracownikom na przykład koszulki lub fartuchy z logo marki – mówi specjalista z przedsiębiorstwa ERTIM.

Taka technologia sprawdza się także w przypadku nadruków reklamowych. To na przykład wyjątkowo efektowne emblematy czy naszywki wykonywane na torbach bawełnianych, czapkach, chustach, na ręcznikach itd.

Dużą popularnością cieszą się również usługi haftu komputerowego na odzieży liturgicznej oraz na sztandarach różnych instytucji. Z kolei Innym haftowanie napisów metodą komputerową staje się powoli normą w odniesieniu do znakowania mundurów.

Materiał partnera