Modernizacje maszyn obróbczych

Modernizacja maszyn obróbczych. Czynności serwisowe

Postęp technologiczny rozwija się na tyle szybko, że wiele maszyn przemysłowych wymaga modernizacji już po paru latach pracy. Niektóre z nich potrzebują jedynie regularnych serwisów, inne zaś generalnego remontu i unowocześnienia według najnowszych standardów. Przeczytaj, jak przebiegają czynności serwisowe, a jak wygląda modernizacja maszyn obróbczych.

Rodzaje modernizacji maszyn do obróbki metalu

Modernizacja maszyn jest pojęciem bardzo pojemnym i może obejmować zarówno drobne zmiany w konstrukcji urządzenia, jak i gruntowną przebudowę obrabiarki. Ze względu na zakres i skalę prac modernizacyjnych wyróżnia się:

  • kompleksową modernizację maszyny obróbczej, polegającą na remoncie kapitalnym mechaniki i unowocześnieniu napędów i sterowania,
  • remont kapitalny, którego celem jest przebudowa układów mechanicznych obrabiarki,
  • unowocześnienie napędów i sterowania maszyny obróbczej, przewidujące komplementację najnowszej technologii CNC.

Usługę modernizacji maszyn obróbczych do metalu wykonują profesjonalne firmy z odpowiednim know-how oraz zapleczem technicznym. Przykładem takiej firmy jest Zakład Wielobranżowy MIX z miejscowości Gola koło Bralina w Wielkopolsce, który oferuje ostrzenie noży gilotynowych, dorabianie kół zębatych, a także części i akcesoria do frezarek i tokarek.

Dorabianie części zamiennych

Istotnym elementem modernizacji obrabiarek do metalu jest dorabianie części i podzespołów. Dobre firmy remontowe dorabiają części do obrabiarek na podstawie przekazanych rysunków lub oryginalnej części dostarczonej przez klienta. Wykonują elementy maszyn z wykorzystaniem technologii konwencjonalnej lub numerycznej CNC, która gwarantuje doskonałą jakość obróbki oraz pełną precyzję odtwarzania wymiarów i parametrów. Zapewniają nie tylko obróbkę mechaniczną, ale również hartowanie, ulepszanie cieplne, nawęglanie, azotowanie i inne procesy technologiczne.

Serwisy maszyn obróbczych

Maszyny obróbcze wymagają nadzoru serwisowego, który zagwarantuje niezawodną pracę i wyeliminuje kosztowe przestoje produkcyjne. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie przeglądów okresowych i serwisów. Firmy świadczące usługi serwisowe obrabiarek do metalu podejmują się  napraw poszczególnych podzespołów, remontów średnich z ustawieniem geometrii oraz dostosowania obrabiarek do minimalnych wymagań BHP.

Materiał partnera