poręcze stalowe

Mniejsze konstrukcje stalowe i elementy ślusarskie. Przykłady realizacji

Określenie „konstrukcje stalowe” to niezwykle pojemne pojęcie, co nie powinno jakoś nikogo specjalnie dziwić, jako że stal ze względu na swoje walory użytkowe, a i względnie niską cenę jest tworzywem, po które chętnie sięga zarówno branża budowlana, jak i projektanci oraz producenci najróżniejszych maszyn, urządzeń i przedmiotów codziennego użytku. My dzisiaj porozmawiamy nie o wielkich konstrukcjach, lecz o nieco mniejszych wyrobach ze stali przeznaczonych dla budownictwa.

Stal to nie tylko wielkie konstrukcje

Wielkie stalowe konstrukcje budowlane otaczają nas zewsząd i to one swoimi niebotycznymi nieraz rozmiarami najbardziej działają na naszą wyobraźnię. Należy jednak wiedzieć, że ze stali nie tylko wykonuje się w zakładach hutniczych pręty zbrojeniowe i nie tylko profile oraz blachy do budowy wielkich obiektów i maszyn, ale że materiał ten służy także do wytwarzania wielu przeróżnych drobniejszych, lecz nie mniej użytecznych przedmiotów dla budownictwa. Takie przedmioty produkowane są zazwyczaj w zakładach ślusarskich lub kowalskich, często także przez zawodowych specjalistów zajmujących się na co dzień kowalstwem artystycznym. O takich mniejszych konstrukcjach stalowych i elementach ślusarskich także przeznaczonych dla budownictwa, opowiedzieli nam specjaliści z firmy ŁĘGPRZEM z Krakowa.

Przykłady stalowych elementów ślusarskich w praktyce budowlanej

Wystarczy, kiedy nasze oczy odwrócimy od fascynujących widoków największych budowli i zwrócimy je w kierunku domów mieszkalnych lub nawet w stronę budynków użyteczności publicznej czy też ku biurowcom, a zobaczymy tam wiele innych różnorodnych przykładów zastosowania stali, lecz w nieco mniejszej już skali. Widzimy więc tam stalowe poręcze na schodach czy też balustrady balkonowe, a czasem tzw. stolarkę drzwiową ze stali nierdzewnej, kabiny wind oraz stalowe konstrukcje ich szybów czy też zadaszenia przed klatkami schodowymi.  Przy wielu posesjach, szczególnie wokół domków jednorodzinnych dostrzegamy stalowe ogrodzenia, bramy, furtki, czy garaże samochodowe. Duża część z tej przecież nieco drobniejszej stalowej produkcji wytwarzana jest często w specjalistycznych zakładach ślusarskich, będących integralną częścią wielkich firm budowlanych. Wśród pozostałej produkcji przygotowywanej przez takie zakłady możemy wymienić przycinanie i gwintowanie rur stalowych, wytwarzanie podpór fundamentowych, kotew, różnego typu uchwytów i haków do rur i wielu innych przedmiotów, bez których na budowie nie można się obejść. Takie wydzielone zakłady ślusarskie oferują zazwyczaj swoje usługi także na zewnątrz i można w tym przypadku z ich strony liczyć na pełne profesjonalne doradztwo projektowe, a także na realizację całkowicie prototypowych rozwiązań w zakresie produkcji mniejszych, a czasem i większych konstrukcji stalowych.

Materiał partnera