pompa-prozniowa

Metody zastosowania pomp typu Roots

Pompa Roots’a, nazywana także sprężarką z wirującymi tłokami, to pompa rotacyjna, w budowie, której wyróżnia się zazębiające się tłoki. Powstałe w niej zamknięte przestrzenie podczas pracy zmniejszają swoją objętość i tym samym powodują sprężenie gazu. Gdzie konkretnie znajdują zastosowanie pompy Roots’a? Dowiedz się, do przetłaczania jakich gazów lub cieczy używa się tych urządzeń.

Pompa typu Roots – czemu jest tak popularna?

Pompy typu Roots wykorzystywane są głównie w celach zwiększenia wydajności oraz poziomu próżni podstawowych pomp próżniowych. Dzieje się tak ze względu na to, że w urządzeniu dwa wirniki obracają się w przeciwnych kierunkach, przez co tłoki szybko tworzą zamknięte przestrzenie, których przemieszczenie od części ssawnej do tłocznej powoduje sprężanie.

Gdzie można je stosować? – zastosowanie pomp typu Roots’a

Pompy Roots’a znajdują zastosowanie w różnych układach próżni. Mogą pracować w wysokiej próżni – wtedy zazwyczaj pełnią funkcję pompy wstępnej. Wykorzystuje się je również do pracy w układach niskopróżniowych, gdzie pracują jako typowe pompy próżniowe. Ponadto, wśród pomp typu Roots wyróżnia się pompy EH, które z kolei wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka prędkość pompowania. Ze względu na to, że w ich budowie występuje hydrokinetyczne sprzęgło, osiągają prędkość pompowania nawet do 50 mbar. Warto podkreślić, że pompy te znajdują wiele zastosowań również ze względu na niezawodność i odporność na korozję. Ponadto ich praca jest cicha i wolna od wibracji.

Z kolei pompy typu Roots HV znajdują zastosowanie w przemyśle oraz wszędzie tam, gdzie występuje agresywne środowisko np. w zakładach chemicznych. Tutaj z powodzeniem wykorzystuje się je np. do wymrażania próżniowego, destylacji, powlekania, odgazowania stali oraz spawania wiązką elektronów – podkreśla specjalista z firmy GRADOS z Warszawy.

Ponadto, istnieją również modele pomp typu Roots, które z powodzeniem wykorzystuje się w przemyśle metalurgicznym. Np. pompa Stokes 6” najczęściej wykorzystywana jest do suszenia oraz topienia próżniowego. Dzieje się tak dlatego, że właśnie ten model pompy rotacyjnej wyróżnia się niskim poziomem drgań oraz znaczną wydajnością pracy przy dużych ciśnieniach. Wybór tej pompy to dobre rozwiązanie ze względu na jej efektywność, cichą pracę i niskie koszty eksploatacji. Ponadto, pompy typu Roots można podłączyć do rurociągu i wtedy obojętnie, czy przepływa przez nie ciecz czy gaz, to mogą pracować jako silnik.