Metody i zastosowanie cięcia blach

Wyróżnia się wiele metod cięcia blach. Niektóre z nich nadają się do automatyzacji, a inne wręcz przeciwnie. Pewne można stosować przy blachach grubych, a inne nadają się tylko do blach cienkich. Są metody drogie i tanie, szybkie i wolne. Co warto na ich temat wiedzieć? Jakie są ich wady i zalety? Jakimi kryteriami warto się kierować podczas wybierania metody cięcia blach do danego zastosowania?

Cięcie blach palnikiem tlenowym

Dużą popularnością cieszy się cięcie blach palnikiem tlenowym. To najstarsza metoda cięcia miękkiej stali. W zasadzie jest procesem prostym, w którym wykorzystywane są materiały eksploatacyjne o niewysokiej cenie. Palnik tlenowy jest w stanie przeciąć nawet grubą blachę, ale na ogół stosuje się w tym przypadku blachę o grubości maksymalnie 300 mm. Cięcie tlenowe sprawdza się doskonale również przy blachach bardzo cienkich. Bardziej zaawansowaną metodą jest cięcie blach łukiem plazmowym. Oferuje o wiele większe prędkości, ale jednocześnie nie zapewnia tak wysokiej jakości krawędzi. Sprzęt do cięcia plazmowego jest również dość drogi.

Laserowe cięcie blach i strumieniem wody

Podczas cięcia stali o grubości do około 30 mm stosuje się często cięcie laserowe. To proces bardzo szybki i dokładny. Laser tworzy bowiem wąską szczelinę, co pozwala na wycinanie dokładnych konturów czy niewielkich otworów. Jakość krawędzi jest przy tym bardzo dobra. Metoda laserowego cięcia blach jest poza tym niezawodna. Trwałość materiałów eksploatacyjnych jest w tym przypadku bardzo wysoka. Oprócz tego do cięcia stali wykorzystuje się strumień wódy, który zapewnia cięcie równe i dokładne. Pod tym względem metoda ta jest lepsza nawet niż metoda laserowa. Co ciekawe, strumień wody nie podlega ograniczeniom odnośnie do grubości, tak jak cięcie laserowe czy plazmowe. Największą wadą cięcia strumieniem wody jest wysoki koszt operacji.

Dobór metod

Przed wybraniem jednej, konkretnej metody cięcia blach należy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Kluczowe znaczenie ma oczywiście grubość blachy, która cięciu ma zostać poddana. Do blachy cienkiej (do 2 mm) najlepszym rozwiązaniem jest laser, a do grubej (powyżej 30 mm) strumień wody i łuk plazmowy. Kolejną kwestią jest dokładność i jakość powstałej krawędzi. Poza tym warto zastanowić się nad tym, co ma większe znaczenie – wydajność, a może całościowy koszt. Jeśli stawia się na wydajność, raczej trzeba zrezygnować ze strumienia wody. Z kolei najniższe początkowe koszty inwestycji i eksploatacji oferuje klasyczna metoda cięcia tlenowego. Jeżeli nie znamy się na tym aż tak dobrze, warto skonsultować się z dobrym wykonawcą, takim jak na przykład firma Farmatech. Zawsze dobrze jest zapytać specjalisty, zanim podejmie się decyzję.